Książeczka harcerska Jan Kinastowskiego- żołnierza Armii Ochotniczej generała Hallera

Na ekspozycji w Bibliotece, jedna z szuflad kryje książeczkę harcerską młodego Kielczanina. Kim był Janek Kinastowski, czego dokonał?

Urodził się w 27 lutego 1902 roku w Kielcach. Wiemy, że w 1917 roku zmarł jego ojciec Stefan. Janek został sam z matką Karoliną i siostrami. Był uczniem Szkoły Handlowej im. J. Śniadeckiego. Znamy datę kiedy wstąpił do ZHP- 20 maj 1915 roku Został druhem I KDH im. D. Czachowskiego. Był bardzo aktywnym harcerzem.

O odwadze i niczym nie zachwianej miłości do Ojczyzny, możemy dowiedzieć się z zachowanego pamiętnika Janka z 1920 roku. Kinastowski jak wielu młodych Polaków stawił się na wezwanie generała Hallera i zasilił szeregi Armii Ochotniczej. Został szeregowcem 205 Pułku Piechoty IV Kompanii I Baonu.  Wspomnienia zaczynają się 16 lipca 1920 roku, w dniu uroczystego wyjazdu ochotników z Kielc na zgrupowanie do Warszawy, a kończą 19 września 1920 roku. W tym dniu ciężko chory Janek trafił do białostockiego szpitala.

Jeśli ktoś by szukał w pamiętniku Janka przebiegu najważniejszych bitew, ruchów wojsk, postaci znanych nam z podręczników do historii, będzie rozczarowany. Są to zapiski młodego chłopaka, nieletniego harcerza z Armii Ochotniczej wspierającej regularne wojsko. Dowiemy się z pamiętnika o etapach szkolenia, trudach życia, głodzie, chłodzie, trudach wielogodzinnych marszy, chorobach i drobnych starciach z bolszewikami.

Po powrocie z frontu, Janek kontynuował naukę. Pracował w Banku Spółek Zarobkowych, prowadził z siostrą sklep z materiałami piśmienniczymi, został członkiem Stowarzyszenia Kupców, był współzałożycielem Gimnazjum Kupieckiego Handlowego, działaczem harcerskim. Zmarł 20 września 1972 roku w Kielcach. Pochowany został na Cmentarzu Starym w rodzinnym grobowcu.