Radio “Pionier”

Pierwsze odbiorniki radiowe w Polsce zaczęto produkować już w latach 20. XX wieku. Produkcję rozpoczęły Polskie Zakłady Radiotechniczne, a zaraz po nich Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, które jako pierwsze uruchomiło w Polsce publiczną radiostację. Wkrótce  powstało wiele firm wytwarzających różnego typu radioodbiorniki. Do najpopularniejszych należał wileński Elektrit.

Po drugiej wojnie światowej polski przemysł radiotechniczny rozpoczynał swoją działalność niemal od początku. Produkcja odbiorników odbywała się głównie w trzech fabrykach: Diora, Eltra i Zakładach Radiowych im. Kasprzaka. Wysokiej klasy odbiorniki produkowane były w zakładach Radmor.

Na naszej wystawie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej możemy obejrzeć model radioodbiornika Pionier U, który był produkowany w latach 1950-59. Został on opracowany w Zakładach Radiowych Diora w Dzierżoniowie przez zespół inż. Wilhelma Rotkiewicza w 1948r. Produkowany był w kilku rodzajach skrzynek bakelitowych i drewnianych w modelach U, U2, U3, B, B2, B3, Noteć, I 6161 i Promyk.