Polskie wynalazki

Dziś przypada rocznica zamordowania przez Niemców polskiego inżyniera i konstruktora Stefana Bryły. Dlatego chcielibyśmy przypomnieć niektóre z polskich wynalazków i odkryć. Proponujemy wam zabawę, poniżej znajdziecie opisy najważniejszych polskich odkryć, spróbujcie odgadnąć jaka rzecz została opisana?

 

 1. Oświetla pokój, aby móc ją rozpalić potrzebny jest pewien płyn.
 2. Chroni przed pociskami, zakładasz ją jako część garderoby.
 3. Piszczy kiedy w ziemi “wyczuje” metal.
 4. Obraz, który jest, ale go nie ma.
 5. Spacerowanie i rozmawianie.
 6. Łączy dwa brzegi.

 

 

 

A oto odpowiedzi:

 1. Lampa naftowa – wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza , który stworzył także polski przemysł naftowy. Po raz pierwszy użyto lampy naftowej w 1853 podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie.
 2. Kamizelka kuloodporna – wynalazcami kamizelki kuloodpornej byli Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń. W 1893 roku zamordowano w USA Cartera Harrisona. Przebywający wówczas tam Kazimierz Żegleń postanowił wynaleźć pancerz, który mógłby chronić ważne osoby przed zamachowcami. Zbudował materiał, który był w stanie zatrzymać kule wystrzelone z broni palnej. Pierwsze prototypy, które Żegleń wielokrotnie testował nawet na sobie, składały się z tkaniny „Aberdeen”, pod którą mocowano zwierzęcą sierść, a także arkusze impregnowanej jedwabnej tkaniny. Jednak sam nie mógł produkować tych kamizelek. Żegleń spotkał się ze słynnym Szczepanikiem, którego wynalazek z 1901 roku uratował życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII w 1902 r. kiedy przygotowano na niego zamach. Podpisali umowę, na mocy której zakłady Szczepanika miały opracować sposób masowego wytwarzania pancerzy kuloodpornych.
 3. Wykrywacz min – Józef Kosacki polski oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i saper wynalazł w trakcie II wojny światowej ręczny wykrywacz min. Jego wynalazek szybko został wykorzystany przez armie alianckie. Niestety Kosecki nie opatentował tego wynalazku przekazując go bezpłatnie armii Wielkiej Brytanii.
 4. Hologramy znane z filmów science-fiction i stosowane w muzeach wynalazł polski profesor fizyki Mieczysław Wolfke. Choć już w latach 20-tych ubiegłego wieku opisał holografię, to jego prace przeszły bez echa. Nagrodę Nobla w tej dziedzinie dostał Denis Gabor, który jednak w swojej pracy opierał się na opisach Polaka.
 5. Walkie-talkie zaprojektował dla amerykańskiej armii w czasie II wojny światowej Polak Henryk Magnuski. Inżynier ten został wysłany w czerwcu 1939 roku do USA na szkolenie i tam zastała go wojna. Do Polski już nie wrócił. W 1940 rozpoczął pracę w Motoroli, gdzie opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie, powszechnie używanego przez najniższe szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także na Pacyfiku. Ciężar tej mieszczącej się w plecaku radiostacji wynosił 17 kg. Urządzenie mające zasięg blisko 15 km, umożliwiało komunikację piechoty, artylerii oraz broni pancernych.
 6. Spawany most, który pierwszy w Europie (niektóre źródła twierdzą, że na świecie) w 1929 r. stanął na rzece Słudwi, nieopodal Łowicza. Jego twórcą był Stefan Bryła, polski inżynier i konstruktor. Dziś obchodzimy rocznicę jego śmierci. Został zamordowany przez Niemców w 1943 roku. W czasie wojny działał w ZWZ i AK i tworzył działający w konspiracji Polski Związek Inżynierów Budowlanych. Opracował instrukcję dla Kedywu AK dotyczącą niszczenia mostów.