Rosyjska zbrodnia w Winnicy

14 lipca 2022 r. wojska Federacji Rosyjskiej przeprowadziły atak rakietowy na Winnicę – miasto partnerskie Kielc.

Winnica leży w środkowej części Ukrainy, nad rzeką Boh. Jest stolica rejonu i obwodu winnickiego. Przed wybuchem wojny 2022 r. miejscowość liczyła ok. 360 tysięcy mieszkańców i była najludniejszym miastem na Podolu.

W Kielcach na cześć Winnicy została nazwana ulica Winnicka przy Kieleckim Centrum Kultury oraz utworzona restauracja “Winnica” oferująca słynne żarkoje – tradycyjną potrawę kuchni ukraińskiej.

Winnica stała się też w ostatnich latach ważnym miejscem dla współpracy polsko-ukraińskiej. 25 II 2010 r. przy ulicy Sobornej 24 został otwarty Konsulat Generalny RP a w październiku 2010 r. przy kościele kapucynów odsłonięty został pomnik Jana Pawła II z tablicami w językach polskim i ukraińskim.


Pomnik Jana Pawła II przy klasztorze kapucynów w Winnicy (fot. www.facebook.com/KlasztorOFMCap)

Winnica już wcześniej była kilkakrotnie bombardowana przez wojska rosyjskie w marcu 2022 r., jednak atak 14 lipca okazał się najbardziej brzemienny w skutkach. Około godziny 10:10 w mieście rozległ się alarm przeciwlotniczy. Według ukraińskich władz Siły Marynarki Wojennej Rosji wystrzeliły pięć pocisków manewrujących Kalibr z łodzi podwodnej na Morzu Czarnym, z czego trzy trafiły w miasto a dwa zostały zestrzelone. Rosyjskie pociski uderzyły w budynki cywilne, w tym przychodnię lekarską, biura, sklepy i budynki mieszkalne. W atakach zginęło co najmniej 28 osób (w tym troje dzieci), a co najmniej 202 zostały ranne.


Rosyjski atak rakietowy na Winnicę (fot. Wikipedia)

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow stwierdził, że Rosja świadomie obrała Winnicę na cel. Przekonywał, że rosyjskie siły „zaatakowały precyzyjnymi pociskami Kalibr budynek Domu Oficerów w Winnicy, gdzie odbywało się spotkanie dowództwa ukraińskich sił zbrojnych z zagranicznymi dostawcami broni”. W wyniku uderzenia uczestnicy spotkania mieli zostać zabici. Według  Konaszenkowa rozmowy w Winnicy miały dotyczyć „przekazania kolejnej partii broni i samolotów Siłom Zbrojnym Ukrainy”. Strona ukraińska potwierdziła śmierć trzech oficerów Sił Powietrznych Ukrainy, w tym pułkowników: Dmytra Burdiko i Olega Makarczuka.

Pomimo zapewnień ze strony rosyjskiej w zbrodniczym ataku zginęli niewinni cywile. Od rakiet zginęły dzieci: 4-latka i dwaj chłopcy w wieku 7 i 8 lat. Pierwszy wraz z mamą zginął w ostrzelanym centrum medycznym, drugi spłonął w samochodzie. Wcześniej w ataku zginęła czteroletnia Liza. Śmierć cywili w Winnicy jest kolejną z niezliczonych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.


20-letnia Olga Lisenko zginęła w szpitalu od odniesionych ran. Miała oparzenie 98% powierzchni ciała (fot. @nexta_tv)

Prezydent Zełenski w emocjonalnym przemówieniu powiedział: “Dziś nie kieruję swoich słów do Ukraińców, jak zazwyczaj, ale do naszych partnerów – demokratycznego świata. Dzisiejszy dzień raz jeszcze udowodnił, że Rosja musi zostać oficjalnie uznana za państwo terrorystyczne. Żaden inny kraj na świecie nie przedstawia takiego zagrożenia terrorystycznego jak Rosja. Żaden inny kraj na świecie nie pozwala sobie na niszczenie każdego dnia spokojnych miast i zwykłego ludzkiego życia z pociskami dalekiego zasięgu i artylerią rakietową”. Prezydent Ukrainy zwracał uwagę na fakt, że rosyjski atak na Winnicę miał miejsce w momencie, gdy w Hadze w Holandii odbywała się konferencja poświęcona poprzednim rosyjskim zbrodniom. – Czy możecie pomyśleć o jakiejkolwiek innej organizacji terrorystycznej, która pozwoliłaby sobie na taką zuchwałość? – pytał. – “Rosja pokazała tym swoje nastawienie do prawa międzynarodowego, do Europy i do całego cywilizowanego świata”.

W odpowiedzi diaspora ukraińska na całym świecie zorganizowała akcję “Russia is a terrorist state” (pol. “Rosja jest terrorystycznym państwem”). Happening w Kielcach odbył się pod pomnikiem Homo Homini przy ul. Ściegiennego 16 lipca 2022 r. Jego organizatorzy podkreślali, że monument ten “był pierwszym w Europie upamiętnieniem ofiar terroryzmu z 11 września 2001 roku, a potem stał się pomnikiem wszystkich ofiar terroryzmu”. Podczas happeningu przedstawiono apel do społeczności międzynarodowej oraz prośbę do władz Kielc o dodanie na pomniku ofiar terroryzmu kolejnych tabliczek, tym razem upamiętniających ofiary Rosjan. “W Kielcach sprawa ta jest szczególnie ważna, bo 14 lipca miał miejsce rosyjski atak terrorystyczny na miasto partnerskie Kielc – Winnicę” – napisali w komunikacie prasowym. Osobiście w pełni popieram tą inicjatywę.

Niestety według Sił Powietrznych Ukrainy cztery dni temu Rosja ponownie zaatakowała Winnicę hipersoniczną bronią typu Kindżał.

Natomiast kielczanie otworzyli swoje serca dla Ukraińców przybywających z Winnicy oferując im pomoc. Obecnie w Kielcach przebywają dzieci i młodzież z Winnicy i Obwodu Winnickiego, które uczestniczą w letnim wypoczynku w ramach projektu „Kielce Camp dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022”. Ponad 200 dzieci odwiedziło nasz Ośrodek. Wkrótce OMPiO odwiedzą kolejne dzieci z Winnicy.


Dzieci z regionu Winnickiego na zajęciach w OMPiO (fot. OMPiO)

Prezydent Kielc Bogdan Wenta jest w stałym kontakcie z Siergiejem Morgunowem, merem Winnicy, z którą miasto łączy partnerstwo od ponad 60 lat. Mer Winnicy zwrócił się z apelem o pomoc do mieszkańców Kielc: „Drodzy Przyjaciele Winnicy i Ukrainy! (…) miasto partnerskie Winnica potrzebuje pomocy w tej chwili, nie ma czasu do stracenia. Możesz pomóc uratować życie wielu Ukraińców”.

Numery kont na pomoc Winnicy można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Kielce.

Prosimy wszystkich sympatyków OMPiO o pomoc zaatakowanej przez wojska Putina Winnicy.

„Drobne datki zbierać będziemy w większe sumy i następnie będziemy je sukcesywnie przelewać na rzecz Fundacji Charytatywnej Podilska Hromada. Pozwoli to ograniczyć koszty bankowe przelewów międzynarodowych” – zaznaczył Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.

Mer Winnicy zwrócił się o pomoc do Kielczan już 28 lutego, natomiast jego słowa brzmią wciąż aktualnie:

Ukraina walczy o swoją wolność. Siły Zbrojne Ukrainy stoją na przeciwko rosyjskiego wroga w każdej części kraju. Rosyjscy zbrodniarze wojenni strzelają również do cywilów. Jesteśmy absolutnie pewni, że to nie koniec.

Walczymy o podstawowe zasady ludzkiego współistnienia na całym świecie: prawo do bezpiecznego życia we własnym, suwerennym państwie, do wyboru własnego rządu w wolnych wyborach, do wolności słowa i swobodnego wyrażania naszych poglądów i przekonań, do wyznawania naszej religii, a w zasadzie walczymy o to, by żyć własnym, wolnym życiem, a nie w taki sposób do jakiego próbuje nas zmusić  całkowicie szalony, krwawy dyktator w swojej chorej wyobraźni.

Walczymy! Wygrywamy! Ukraina zwycięży!


Herb Winnicy (fot. www.kielce.eu)

Bruno Marek Wojtasik

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Winnica_(miasto)
https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Vinnytsia_missile_attacks
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36706511-rosyjska-propaganda-znalazla-wytlumaczenie-ataku-na-winnice-spotkanie-z-dostawcami-broni
https://kielce.naszemiasto.pl/kultowa-restauracja-winnica-w-kielcach-zmienila-sie-nie-do/ar/c17-8823879
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-07-15/rosyjski-atak-na-winnice-od-rakiet-zgineli-tez-7-latek-i-8-latek/
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2022/07/21/7359348/
https://www.wprost.pl/polityka/10783072/rosyjski-atak-na-winnice-zelenski-zadna-organizacja-terrorystyczna-nie-jest-tak-zuchwala.html
https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,28693035,ukraincy-chca-upamietnienia-na-pomniku-homo-homini-w-kielcach.html
https://dorzeczy.pl/swiat/333079/winnica-sily-ukrainy-rosjanie-wykorzystali-najnowsza-bron.html