Chłopaka z Kresów droga do wolnej Polski

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza w czwartek, 17 listopada, o godz. 17. na spotkanie promujące książkę Michała Jaśnikowskiego “Chłopak z Kresów. Pamiętnik lubelskiego kupca”.

Urodzony w 1894 roku Michał Jaśnikowski opisał w pamiętniku historię swojego długiego życia na tle przełomowych wydarzeń XX wieku. Jego zapiski to uczciwe świadectwo czasów, w których przyszło mu żyć.

Pamiętnik pisał „dla swoich prawnuków”. Chłopak z Kresów, lubelski kupiec, którego syn został znanym kieleckim lekarzem, a córka, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znalazła w Kielcach pracę, choć nikt nigdzie nie chciał jej wcześniej zatrudnić, opisał w nim swoje życie, niełatwe, pracowite i uczciwe. Szczęśliwe dzieciństwo autora spędzone na kresowej wsi w województwie stanisławowskim kończy się z chwilą śmierci rodziców, gdy ma zaledwie siedem lat. Potem musi pracować, po wybuchu I wojny światowej zostaje zmobilizowany, walczy na froncie wschodnim jako szeregowy piechoty austriackiej. Dostaje się do rosyjskiej niewoli i staje się naocznym świadkiem rewolucji w Rosji. Po powrocie do swojej jednostki przystępuje do działającego w Lublinie tajnego Związku Polaków i bierze udział w wyzwoleniu miasta….

 

Spotkanie w OMPiO poprowadzi wnuczka autora, współautorka książki, Renata Głasek-Kęska. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można nabyć pamiętnik po promocyjnej cenie 30 złotych.