Ella Jaroszewicz Spojrzenie na życie

Zapraszamy 18 kwietnia 2023 r. o godz. 17. do sali konferencyjnej OMPiO na spotkanie z Panią Ellą Jaroszewicz (z domu Elżbieta Jaroszewicz-Bartnowska), urodzoną w Kielcach tancerką, aktorką, choreografką i pedagogiem, przez wiele lat związaną z Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz z Międzynarodową Szkołą Pantomimy Marcela Marceau w Paryżu. Od 1974 roku kieruje założoną przez siebie szkołą i zespołem «Académie Européenne de Théâtre Corporel – STUDIO MAGENIA».

Wojnę przeżyła w Kielcach, gdzie zginął jej ojciec, który był muzykiem. Po maturze studiowała we Wrocławiu. Tańczyła w balecie Opery Wrocławskiej, związała się z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, w którym przez kilka lat była główną wykonawczynią i współuczestniczyła w tworzeniu nowego języka migowego, łączącego sztukę mimu i naukę choreografii. Z teatrem Tomaszewskiego występowała w Szwecji, Danii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech i Paryżu. W 1968 roku stworzyła pierwszą klasę pantomimy w szkole tańca Opery Paryskiej.

Marcel Marceau pisał o niej: „Kilka lat temu w Paryżu trupa polskich mimów, w towarzystwie Henryka Tomaszewskiego, zaprezentowała najbardziej interesujące widowisko. Kiedy kurtyna podniosła się, w rozbłysku światła pojawiła się młoda mima o złotych włosach, a emocje, które wzbudziła w widowni, pozostały w mojej pamięci. […] Ella Jaroszewicz, z zawodu mimka, ma poczucie rytmu i dramatyczną plastyczność ciała. Swoje arabeski rzuca w przestrzeń z zapałem i pasją, której wielu powinno jej pozazdrościć. […] Ella Jaroszewicz tworzy pracownię ekspresji cielesnej z nowym duchem. Jego kurs pantomimy zapewni młodym tancerzom, tancerzom i aktorom nowe materiały do ​​rozwoju i poznania ich możliwości dramatycznych. ”

W 1974 roku Ella Jaroszewicz otworzyła szkołę pantomimy Studio Magenia ( Marzenia) – „Europejską Akademię Teatru Ciała”, z aktywnym programem nauczania, którą prowadziła do 2018 roku.