Hubalowa Wigilia 2023

1 grudnia 2023 r. na leśnej polanie na Bielawach już po raz siedemnasty odbyła się “Hubalowa Wigilia”. Uroczystość kultywuje tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” i pamięć o samym Majorze.

W dawnej leśniczówce Bielawy, po której dziś zostały tylko fundamenty, odbyła się ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami. Wigilię w 1939 r. przygotowali leśnicy z Bielaw i Dęby wraz z rodzinami, która wtedy gościła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności. Zgodnie z tradycją w pierwszy piątek grudnia od 2007 roku na Bielawach spotykają się szkoły z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego pod patronatem majora „Hubala”, leśnicy, żołnierze, samorządowcy, stowarzyszenia „Hubalowe” oraz lokalne społeczeństwo.

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło blisko 400 osób. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, stowarzyszeń, instytucji, a przede wszystkim młodzież z 13 szkół. Podczas wigilii wspólnie ubrano choinkę, podzielono się opłatkiem i rozpalono ognisko. Uroczystości uświetnił Zespół Wokalny “Hubal” z Klubu 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

Z Kielc uczestniczyła młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz z OHP. Byli obecni również kombatanci: mjr Bogdan Eubich i por. Józef Lużyński. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej reprezentował Andrzej Korban i Artur Szlufik.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem kieleckiego wyjazdu był pan Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak”.

Zapraszamy do galerii zdjęć: