Święto WP w Kielcach: Sztandar kapelana więzienia

15 sierpnia 2024 r. Kielce obchodziły Święto Wojska Polskiego na pamiątkę historycznego zwycięstwa nad Sowietami w 1920 roku.

Uroczystości okolicznościowe rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten jest również znany jako święto Matki Bożej Zielnej. Tego dnia w kościołach odbywa się poświęcenie kwiatów i ziół oraz innych plonów ziemi. Według apokryfów i podań, Apostołowie po otwarciu grobu Maryi znaleźli jedynie kwiaty i zioła. 15 sierpnia to także początek sezonu dożynkowego.

Po Mszy Świętej Monstrancja, sztandary i obrazy świętych wyruszyły uroczystą proceską dookoła świątyni. Wśród nich był sztandar kapelana kieleckiego więzienia z czasów okupacji niemieckiej, męczennika Dachau, Józefa Pawłowskiego, o którym mogą państwo przeczytać w artykule na stronie OMPiO:

sztandar-ku-czci-kapelana-wiezienia-kieleckiego

Następnie uczestnicy obchodów oraz pododdziały licznych służb mundurowych przemaszerowały ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną, na Plac Wolności w Kielcach.

Po godzinie 13:00 na Placu Wolności w Kielcach rozpoczęła się główna część uroczystości. Tam Biało-czerwona została podniesiona na maszt i odegrano Mazurka Dąbrowskiego. W programie znalazły się też uroczysta odprawa wart, odczytanie Apelu Pamięci i salwa honorowa żołnierzy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Zostały również wręczone medale i odznaczenia.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defilada pododdziałów.

Nawiązując do wyprawy Kijowskiej (i sojuszu Piłsudski-Petlura) wiele mieszkających w Kielcach ukraińskich kobiet mówiło, że zwycięstwo Polaków z 1920 r. daje im nadzieję, że Ukraińcy z pomocą Rzeczpospolitej i całego NATO będą w stanie podobnie pokonać wrogów Zachodu.

W tym samym dniu Kielczanie i mieszkańcy regionu świętokrzyskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, premiera RP, który poderwał do walki polskich chłopów przeciwko nienawidzącym natury, ziemi i tradycji bolszewikom.

Zapraszamy do galerii zdjęć: (fot. Bruno Wojtasik)