btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

16/7/1515

Nominacja Krzysztofa Szydłowieckiego

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

16/7/1515

Nominacja Krzysztofa Szydłowieckiego

Kanclerz Krzysztof Szydłowiecki, uzyskał od cesarza Maksymiliana tytuł barona Rzeszy Niemieckiej, z okazji zawarcia traktatu wiedeńskiego. Szydłowiec, Ćmielów i Opatów należące do Szydłowieckiego, zostały uprzywilejowane wśród miast należących do regionu.

16/7/1702

Król dokonuje przeglądu armii

Król August II Mocny przebywając w Pińczowie przeprowadził przegląd 14-tysięcznej armii.

16/7/1737

Rodzi się Jacek Małachowski

W Końskich urodził się Jacek Małachowski, który był ostatnim kanclerzem koronnym Rzeczypospolitej. Nadano mu przydomek "Hiacynt".

16/7/1787

Król na urodzinach kanclerza Małachowskiego

Podczas uroczystości zorganizowanych z okazji 50. rocznicy urodzin kanclerza Jacka Małachowskiego, honorowym gościem był król Stanisław August Poniatowski, który w tym czasie podróżował po jego włościach. Aby powitać króla, mieszkańcy Końskich wnieśli bramę triumfalną. Po Mszy w kolegiacie św. Mikołaja Stanisław August zwiedził konecką siedzibę kanclerza i odznaczył orderem Orła Białego jego wnuka Jana Nepomucena Małachowskiego. Po południu monarcha ze swoim orszakiem zawitał do Pomykowa, gdzie zwiedził zakłady produkujące broń, a następnie fetowano 50. urodziny kanclerza.

16/7/1809

Początek akcji werbunkowej

W Sandomierzu rozpoczęła się akcja werbunkowa do armii Księstwa Warszawskiego. Miasto zobowiązane było wystawić i uzbroić sześciu żołnierzy.

16/7/1915

Wymarsz legionistów

Żołnierze 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich będąc pod komenda pułkownika Bolesława Roji, po dwudniowym pobycie w Ostrowcu, odmaszerowali do Ożarowa.

16/7/1966

Prymas w Kielcach

Prymas Stefan Wyszyński przybył do Kielc z wizytą duszpasteską.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.