btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

15/10/1809

Uroczysta procesja mieszkańców Sandomierza połączona z przysięgą na wierność cesarzowi Napoleonowi I

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

15/10/1809

Uroczysta procesja mieszkańców Sandomierza połączona z przysięgą na wierność cesarzowi Napoleonowi I

Po uroczystym nabożeństwie w sandomierskiej kolegiacie, mieszkańcy miasta uformowali procesję i przeszli na rynek, gdzie na ratuszu zawieszono poświęconego wcześniej  napoleońskiego orła. Następnie złożono przysięgę na wierność cesarzowi Napoleonowi I. Po uczcie, którą zorganizował komisarz obwodu Ignacy Żeleński, zapalono okazałe iluminacje z oświetlonymi  herbami napoleońskimi  i napisami na cześć cesarza, księcia Józefa Poniatowskiego oraz zdobywcy Sandomierza generała Michała Sokolnickiego.

15/10/1917

Odsłonięcie płyty pamiątkowej z okazji setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

W Kielcach, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki odsłonięto wmurowaną w ścianę  katedralnej dzwonnicy płytę pamiątkową. Wcześniej miała miejsce uroczysta Msza odprawiona przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Kielczanie przebrani za kosynierów trzymali wartę honorową przy symbolicznej trumnie Kościuszki. Pojawienie się działaczy PPS z czerwonym sztandarem, bp Łosiński uznał za profanację świątyni i powziął decyzję o powtórzeniu ceremonii 21 października. W 1941 r. Niemcy usunęli płytę. Została ukryta w czasie okupacji, a po 20 latach odnaleziona i umieszczona w 1970 r. na Wzgórzu Zamkowym.

15/10/1918

Utworzenie w Końskich Honorowej Straży Obywatelskiej.

W końskich została utworzona Honorowa Straż Obywatelska, którą niedługo przemianowano na Straż Narodową Powiatu Koneckiego

15/10/1921

Honorowe obywatelstwo Kielc dla Józefa Piłsudskiego.

Rada Miejska w Kielcach podjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Józefowi Piłsudskiemu. Aby odebrać tytuł, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski przyjechał do Kielc 20 października.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.