btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

18/3/1241

Bitwa pod Chmielnikiem

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

18/3/1241

Bitwa pod Chmielnikiem

W bitwie stoczonej koło Chmielnika między małopolskimi rycerzami z województw krakowskiego i sandomierskiego, a wygranymi w tymże starciu Tatarami dowodzonymi przez Bajadara, polegli m.in. dowodzący polskimi hufcami, wojewoda krakowski Włodzimierz, kasztelan krakowski Klemens z Ruszczy oraz kasztelan sandomierski Jakub Raciborowic.

18/3/1671

Dekret prymasa

Wydany został dekret -przez prymasa Mikołaja Prażmowskiego- który zezwalał na szerzenie kultu uznanego za cudowny obrazu Matki Boskiej Świętorodzinnej w Studziannej, na terenie obecnej diecezji sandomierskiej.

18/3/1863

Bitwa pod Grochowiskami

Miała miejsce bitwa pod Grochowiskami, blisko Pińczowa. Całodniowa, jedna z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego, zakończona zwycięstwem Polaków.

18/3/1905

Strajk szkolny

W strajku szkolnym, który zorganizował Wacław Wyszomirski -student przybyły z Warszawy- wzięło udział 149 uczniów sandomierskiego gimnazjum.

18/3/1907

Organizacja bojowa PPS opanowałą stację kolejową

Członkowie organizacji bojowej PPS opanowali stację kolejową oraz pocztę w Suchedniowie.

18/3/1942

Żandarmeria i gestapo rozpoczyna pacyfikację

W środę z samego rana oddziały żandarmerii i gestapo rozpoczęły pacyfikację terenu między Zwoleniem a Ciepielowem w powiecie iłżeckim. Pacyfikacje były przeprowadzone przy współudziale „volksdeutschów” zamieszkałych w Karolinie (kolonii niemieckiej sprzed I wojny światowej, w której mieszkało 17 rodzin niemieckich).

18/3/1944

Akcja opanowania Włoszczowy

Placówka Włoszczowa-gmina z obwodu włoszczowskiego ZWZ, w nocy z 18 na 19 marca `44 r. brała udział w akcji opanowania Włoszczowy.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.