btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

25/6/1331

Wiec możnowładców

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

25/6/1331

Wiec możnowładców

W czasie wiecu możnowładców na zamku w Chęcinach, Władysław I Łokietek mianował syna Kazimierza królewskim namiestnikiem w Wielkopolsce i na Kujawach.

25/6/1583

Bestseller

Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany „Sierotką”, wojewoda wileński, właściciel Szydłowca, Opatowa i Ćmielowa, swoją podróż opisał w diariuszu „Peregrynacja do Ziemi Świętej” -bestsellerze w całej chrześcijańskiej Europie.

25/6/1762

Umiera Jan Małachowski

Zmarł Jan Małachowski, kanclerz wielki koronny, którego mieszkańcy Końskich zwali „ojcem miasta”, które stało się głównym ośrodkiem najbardziej uprzemysłowionych dóbr ziemskich w kraju.

25/6/1976

Protesty robotników

Robotnicy ze Starachowic przyłączyli się do rozpoczętych w Płocku, Radomiu i Ursusie protestów przeciw ogromnej podwyżce cen żywności.

25/6/1989

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego

W 45. rocznicę śmierci mjr Piwnika „Ponurego” i 50. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, został odsłonięty i poświęcony pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie Pamięci w murze klasztornym o.o. cystersów w Wąchocku.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.