btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

26/9/1724

Książę Adam Jerzy Czartoryski opuszcza na zawsze ojczyznę

 

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

25 big

W marcu 1940 roku Stalin podjął decyzję o rozstrzelaniu Polaków wziętych do niewoli w 1939 roku. Według ujawnionych dokumentów, wiosną 1940 r. zamordowanych zostało co najmniej 21 857 obywateli polskich - polskich - jeńców wojennych osadzonych w obozach specjalnych i więzieniach Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) - w Katyniu 4 421, w Charkowie 3 820, w Kalininie 6 311, na Białorusi 3 870 i na Ukrainie 3 435 osób.

Ponad 2340 osób - ofiar zbrodni katyńskiej pochodziła z przedwojennego województwa kieleckiego. Grupą zawodową, która poniosła największe straty - aż 736 zamordowanych, byli kieleccy funkcjonariusze Policji Państwowej i Służby Więziennej. Zamordowano też co najmniej 314 żołnierzy i zawodowych oficerów Wojska Polskiego. Wśród ofiar byli także oficerowie rezerwy na co dzień pracujący jako nauczyciele, urzędnicy, lekarze i przedstawiciele wolnych zawodów. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

Ofiary zbrodni katyńskiej związane z Kielecczyzną upamiętnia Kamienny Krąg Pamięci na kielckiej Kadzielni. Kompozycja rzeźbiarska została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. W centrum kamiennego lapidarium umieszczona jest rzeźba „Sen" autorstwa prof. Gustawa Zemły, przedstawiająca głowę śpiącej kobiety, ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płyną łzy.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.