btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

24/5/1889

Rodzi się Jan Czarnocki

 

Prauss Stanisław (1902-1967) i Ryszard (1902- 1955)

Bracia Stanisław i Ryszard Prauss urodzili się w Kielcach 3 kwietnia 1902 roku. Rodzicami byli Ignacy Michał i Wanda Bronisława z Plewińskich. Chodzili do Państwowego Gimnazjum im. J. Śniadeckiego.

Ryszard w 1920 roku porzucił naukę aby wziąć udział w wojnie polsko- bolszewickiej. W latach 1924- 1930 był słuchaczem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczył się rysunku, malarstwa, grafiki użytkowej i artystycznej. Ukończył studium witrażowe i pedagogiczne. Po powrocie do Kielc podjął pracę nauczyciela m. in. w Liceum Technik Plastycznych i Gimnazjum Żydowskim. W trakcie okupacji nauczał w Szkole Handlowej. W 1945 roku został współzałożycielem Związku Polskich Artystów Plastyków.

ryszard

Prace Ryszarda Praussa , dotyczyły walk o odzyskanie niepodległości, związane były z Kielecczyzną (np. „Zaprzęg pod Karczówką (scena z powstania) 1936 r., „Partia powstańcza na Św. Krzyż rok 1863” z 1937 roku). Po II wojnie światowej tematykę jego prac zdominował tragizm hitlerowskiej okupacji („Alegoria Polski 1939-1945”) i walki o wyzwolenie Kielc („Walki uliczne z działem - Kielce 1946”). Przed samą śmiercią zrealizował cykle : „Warszawa walcząca w powstaniu”, „Warszawa w ruinie” i „Warszawa w odbudowie”.

Jednak jego ulubionymi technikami był tradycyjny rysunek w ołówku, kredce i akwareli , tematyką- polska architektura rekonstruowana.

Ryszard Prauss zmarł 9 października 1995 roku w Kielcach. Został pochowany na Cmentarzu Starym. 13 lutego 2016 roku Muzeum Narodowe w Kielcach otworzyło monograficzną wystawę Ryszarda „Polskie miasta i zamki wg. R. Praussa”. Zaprezentowano 564 akwareli i rysunków miast i zamków.

Stanisław Prauss w 1924 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a od 1925 na ASP w Warszawie. Studiował malarstwo, grafikę, drzeworyt i linoryt. Tak jak i brat zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia podczas studiów. Po powrocie do Kielc nauczał rysunku w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego. W trakcie II wojny światowej kontynuował pracę nauczycielską na tajnych kompletach. W 1944 został aresztowany i wywieziony do obozu Halle an der Salle. W wyniku alianckich nalotów stracił prawą nogę.

IIpr

                Stanisław Prauss malował głównie sceny historyczno- batalistyczne i rodzajowe z końmi. Dużo miejsca w jego pracach zajmowały Kielce i Góry Świętokrzyskie. Do najważniejszych obrazów w dorobku Stanisława Praussa należą: „ Portret Dionizego Czachowskiego”, „ Żuawi Rochebruna w świętokrzyskim”, „Portret konny Marszałka Polski”.

                Stanisław Prauss zmarł 23 kwietnia 1967 roku, i tak jak brat został pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Magda Lang

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.