btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

16/7/1515

Nominacja Krzysztofa Szydłowieckiego

 

Mojżesz Nachum Jerozolimski (1855-1916)

Mosze

MOJŻESZ NACHUM JEROZOLIMSKI urodził się w 1855 roku w Berszadzie koło Humania na Podolu. Pochodził z zamożnej rodziny. Jego ojciec- Beniamin z Tomaszpola zarabiał na dostawach drewna do Niemiec. Również żona Mosze, Rywka dysponowała sporym majątkiem. Sytuacja materialna pozwoliła Jerozolimskiemu na studiowanie Talmudu.

            W trakcie pobytu w Austrii. Pobierał nauki u znawcy halahy, rabina Lwowa Józefa Szaula Natansona. W 1880 roku został rabinem małego sztetla Kamionki. W tym czasie zajął się publikowaniem rozpraw dotyczących prawa talmudycznego oraz artykułów w prasie hebrajskiej. Jego autorytet jako znawcy Talmudu rósł.

Kwestia finansowa zmusiła Jerozolimskiego do objęcia posady rabina Ostrołęki (1898), a w 1902 roku Kielc. W tym samym roku został mianowany przez Rosjan głównym inspektorem szkół żydowskich. W 1909 roku wziął udział w konferencji rabinów w Petersburgu. W 1913 roku zorganizował zjazd rabinów w Kielcach. Przyczyniło się to do problemów Jerozolimskiego. Prawa strona ówczesnych Kielc oskarżyła go o nawoływanie do bojkotu nieżydowskiego handlu. W sądzie jednak kielecki rabin wygrał przedstawiając napiętą sytuację społeczną i możliwość wybuchu pogromów.

Po śmierci pierwszej żony poślubił bratanicę admora (rabina) dynastii chasydzkiej Lubawicz - Haję Perlow. Od tego momentu Jerozolimski zyskał szacunek i poważanie wśród chasydów.

W Kielcach był szeroko znany ze względu na swą działalność charytatywną. Utrzymywał bardzo dobre stosunki z biskupem Augustynem Łosińskim, dzięki czemu mógł skutecznie interweniować w sprawach swoich współwyznawców.

            W 1915 roku rabi Mojżesz Jerozolimski dostał od Rosjan nakaz opuszczenia Kielc. Udał się do syna, do Chorola, gdzie zmarł na atak serca w 1916.

            Mosze Nachuma Jerozolimski zostawił po sobie ogromna ilość pism wśród których znajduje się „Pamiętnik” opisujący Kielce i sytuację w nich panującą w latach 1914- 1915.

Magda Lang

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.