01grudnia 2018

Jak smakuje wojna?

JAK SMAKUJE WOJNA?

Jak smakuje wojna?- strach, przerażenie, głód. Ale też ogrom starań matek, żon, sióstr starających się aby ich rodziny miały choć namiastki normalności.
Jutro zrobimy zabawki- najprostsze misie. Przytulanki które w czasie okupacji koiły niejedno dziecięce serduszko. A w niedzielę- obiad według przepisów z 1941 roku.

Zapraszamy na wspólne warsztaty Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Instytutu Dizajnu pt. “Jak smakuje wojna”. Dwudniowe wydarzenie odbędzie się 1 i 2 grudnia w salach warsztatowych OMPiO i IDK w godz. 12.00 – 15.00.

Będą to już kolejne rodzinne warsztaty towarzyszące nowej ekspozycji stałej w OMPiO, dotyczącej II wojny światowej w Kielcach. Dwudniowe wydarzenie będzie praktyczną lekcją czasu okupacji czyli jak smacznie gotować mając do dyspozycji minimum produktów spożywczych albo jak zrobić zabawkę ze skrawka materiału.

Pierwszego dnia warsztaty mają charakter otwarty, uczestnicy pod okiem Jolanty Szymanowskiej i Magdaleny Lang-Treli uszyją szmaciane misie według projektu przygotowanego przez Hannę Konieczkiewicz i Kubę Święcickiego z Ambasady Dizajnu. Tego dnia odbędzie się również oprowadzanie po ekspozycji II wojny światowej o dwóch porach – o godz. 12.00 i 14.00.

Drugi dzień wydarzenia to warsztaty kulinarne inspirowane kuchnią okupacyjną, które poprowadzi Maksymilian Przybylski. Warsztaty poprzedzi oprowadzanie po wystawie OMPiO. Miejsce spotkania- hol OMPiO. Bilety warsztatowe w cenie 5 zł. będą do  nabycia w kasie Wzgórza Zamkowego.

Max Przybylski który jest zawodowym kucharzem, autorem bloga” Max gotuje z natury”, miłośnikiem przyrody oraz fotografem. Na blogu prezentuje autorskie przepisy z wykorzystaniem dzikich roślin jadalnych. To co stara się pokazywać w kuchni to przede wszystkim polskie, regionalne produkty i sezonowość oraz gotowanie w zgodzie z naturą.

Na to spotkanie ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób, obowiązują zapisy drogą e-mail na magda.lang@zamkowa3.pl oraz bilet warsztatowy który będzie można kupić w kasie WZ w cenie 5 zł.