TOTU Moje Świętokrzyskie

9 stycznia 2020 roku o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej z cyklu TOTU Moje Świętokrzyskie. Na sali konferencyjnej OMPiO zobaczyć można prace Mateusza Iskry oraz Janusza Jagielskiego.

Żyjemy w czasach mobilnej rewolucji i fotografii traktowanej filtrami i rozmyciem z Instagrama. Cywilizacja zatoczyła koło i znowu staliśmy się społeczeństwem obrazkowym. Obrazy wywołują w nas emocje, przyciągają uwagę i wpływają na nasze decyzje. Jednocześnie wraz ze wzrostem ilości słowa pisanego i ilustracji w sieci doświadczamy ”szum informacyjnego”.

Nierównowaga między ilością dostarczanej informacji, a możliwością jej przetworzenia przez człowieka powoduje, że skupienie uwagi odbiorcy jest coraz trudniejsze. Mamy niecałe 3 sekundy na zainteresowanie go obrazem oraz 8 sekund w przypadku filmu video.

Cykl wystaw fotograficznych ”To Tu. Moje Świętokrzyskie” ma wydłużyć te chwile, dać szansę zaistnienia fotografii, umożliwić utalentowanym fotografom amatorom pokazanie się szerszej publiczności. Podsumowaniem całego cyklu będzie wydawnictwo albumowe.

Janusz Jagielski

Ostatnio częściej niż zwykle chodzę z aparatem” – obrał sobie za cel nasze Kieleckie Dachy, które są jego sposobem na pokazanie miasta z innej niż zwykle perspektywy. Pewnie właśnie teraz po cichu wchodzi gdzieś na jeden z wielu dachów wśród pięknych Gór Świętokrzyskich, żeby odnaleźć niezwykłe krajobrazy, które na co dzień chowają się między dachami naszego miasta. Absolwent kieleckiego Plastyka, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, na co dzień aktywny Tata z aparatem, dla którego fotografia to przede wszystkim pasja i sposób na oderwanie się od codziennego zgiełku ulic naszego miasta.

Mateusz Iskra, ur. 12 stycznia 1981 r.

Na świat patrzy przez obiektyw. Zawodowo jest operatorem kamery, prywatnie fotografem, któryzatrzymuje w kadrze to, co wyjątkowe, piękne, interesujące, zabawne lub zaskakujące. Pochodzi z Ponidzia i to te tereny najczęściej pokazuje na swoich fotografiach natury, utrzymanych w duchu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Częstym motywem jest jego ukochana rzeka Nida, która płynie krętą drogą przez Ziemię Świętokrzyską. Podobnie jest z tematyką zdjęć Mateusza, jest różnorodna – na jego cyfrowych i analogowych obrazach można zobaczyć naturę, reportażowe sceny z życia miast i wsi, portrety, abstrakcje, ale też motocykle i samochody.

Jego prace doceniło w 2019 roku Jury ogólnopolskiego konkursu „Portret Prawdziwy”, przyznając wyróżnienie za nadesłane prace. W uzasadnieniu możemy przeczytać:

„W Pana cyklu jest zmienna dynamika, świadome korzystanie z kompozycji, aby budować narrację. Widzimy, że posługuje się Pan przestrzenią, aby również ona mogła być elementem historii i opowiadać o bohaterze, podoba nam się jak dynamizuje Pan historię szerokim kątem i zgodnie z zasadą „decydującego momentu” pozostaje Pan w ruchu podobnie, jak w nieustannym ruchu jest rzeczywistość, którą Pan obserwuje. Ale jednocześnie ją Pan przetwarza za pomocą swojej percepcji i świadomości, aby opowiedzieć narrację przefiltrowaną przez Pana rzeczywistość.”

Dorobek artystyczny

– wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Portret Prawdziwy”, 2019

– udział w III Międzynarodowym Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION, 2018

– publikacje w magazynach motoryzacyjnych „Custom” oraz „Motór”.