Nasze herby

Tydzień temu dowiedzieliśmy się jak według legendy powstało nasze miasto. Dziś czas na poznanie historii herbu Kielc.

Herb Kielc, znajdujący się na pieczęci miejskiej, ofiarował miastu kardynał Fryderyk Jagiellończyk (1468-1503), który tę funkcję piastował od 1493 r. Daty nadania Kielcom herbu nie można zbyt dokładnie określić. Fryderyk Jagiellończyk mógł ofiarować miastu pieczęć w latach 1497, 1501, czy 1502, w okresach chwilowego sprawowania zastępczej władzy, pod nieobecność króla. To wyjaśniałoby kolorystykę (złote litery „C.K.” pod koroną także złotą, na tle czerwonym – dominujące elementy heraldyki monarszej). Z pieczęci ukształtował się herb miejski Kielc przedstawiający inicjały „C.K.” oraz koronę nad nimi, dwa podstawowe elementy, mające w herbie kolor żółty, odpowiadający według zasad heraldycznych metalowi szlachetnemu – złotu. Tłem tarczy herbowej jest kolor czerwony.

 

 

Herb województwa świętokrzyskiego – nawiązuje do historycznej tradycji regionu oraz heraldyki z czasów I Rzeczypospolitej, kiedy to większa część obszaru obecnego województwa świętokrzyskiego wchodziła w skład ziemi sandomierskiej. Natomiast część terenów współczesnych powiatów jędrzejowskiego i kazimierskiego znajdowała się w ówczesnym województwie krakowskim. Granica między województwami przebiegała na linii rzek Nidzicy i Nidy.

W pierwszym polu tarczy znajduje się herb benedyktynów łysogórskich – podwójny złoty krzyż na błękitnym polu. Jego wyższe ramię jest krótsze od dolnego. Podwójny krzyż nosi nazwę arcybiskupiego lub patriarchalnego. Symbol ten pochodzi z Bizancjum. Do Europy krzyże te trafiły w postaci relikwiarzy, z których większość powstała w XII w. za panowania cesarza Manuela I Komnena. Do Polski relikwiarz świętokrzyski trafił prawdopodobnie z Węgier, skąd przywiózł go król Stefan V w 1270 r. Na początku XIV w. relikwiarz został przekazany przez Władysława Łokietka opactwu na Łysej Górze.

W czerwonym drugim polu znajduje się biały orzeł, zwrócony w prawo – herb dawnej ziemi krakowskiej, ale również herb państwa polskiego i niektórych miast królewskich, w tym Sandomierza.

W polu trzecim i czwartym umieszczony jest herb dawnego województwa sandomierskiego, który oryginalnie przedstawiony był jako tarcza dwudzielna w słup. Obecnie w odpowiadającym jej trzecim polu (oryginalnie: prawym polu) znajduje się osiem czerwono-srebrnych pasów, a w błękitnym polu czwartym dziewięć złotych sześcioramiennych gwiazd. Gwiazdy ustawione są w trzech rzędach, po trzy.

Każdy teraz może wykonać swoje herby w domu:

  1. Herb Kielc – możemy wydrukować herb i zrobić z niego puzzle, a następnie przykleić na kartce.

Jeżeli mamy drukarkę z kolorowym tuszem, możemy wydrukować herb z białymi literami i pomalować je na żółto.

Polecamy również kolorowankę z herbem Kielc.

Herby (pdf.io) (2) Herby (pdf.io) (4) kolorowanka_kielc
  1. Herb województwa świętokrzyskiego – dobrze służy jako puzzle 🙂

Dla bardziej wymagających – kolorowanka z herbem województwa świętokrzyskiego.

Herby (pdf.io) kolorowanka_herb_woj