OMPiO i Kielce oczami 7-klasistki

Artykuł uczennicy klasy VII Zuzanny Wodzińskiej ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie, który został zamieszczony w “Tygodniku Skarżyskim” i “Informatorze Samorządowym Gminy Bliżyn”:

„Piłsudski” przed Koronawirusem

Dnia 10 marca 2020 roku, klasy 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie wybrały się na wycieczkę do Kielc. Celem głównym wyjazdu było obejrzenie filmu pt. „Piłsudski” w kinie „ Helios” i odwiedzenie Ośrodka Myśli Politycznej i Obywatelskiej (OMPiO) w Kielcach.

Dzięki uprzejmości kierownika działu edukacji OMPiO – Jolancie Białek, mogliśmy wziąć udział w programie nauczania historii poza ławką szkolną . Nauczycielem był Bruno Marek Wojtasik, który opowiedział o historii Kielc w powiązaniu z dziejami Polski. Przy jego pomocy zwiedziliśmy stałą ekspozycję w karcerach i piwnicach dawnego więzienia w Kielcach. Następnie zobaczyliśmy Pałac biskupów krakowskich i katedrę kielecką. Na placu katedralnym zatrzymaliśmy się przy symbolicznym grobie bohaterskiego kosyniera spod Racławic, Bartosza Głowackiego (ciężko ranny w bitwie pod Szczekocinami, zmarł w lazarecie w Kielcach). Idąc w kierunku  Placu Wolności (Targowego) zobaczyliśmy pomnik poświęcony największej podziemnej armii z czasów II wojny światowej – Armii Krajowej. Na Placu Wolności przy Pomniku konnym Józefa Piłsudskiego zrobiliśmy wspólne  pamiątkowe zdjęcie. W przyszłości będziemy się mogli pochwalić, że mamy zdjęcie z Kasztanką (klacz Piłsudskiego z czasów legionowych)  Dziadka (tak w czasach legionowych i przed wybuchem II wojny światowej mówiono o Marszałku Józefie Piłsudskim). Kielce, które były w Międzywojniu odwiedzane przez Marszałka nazywane były przez niego Miastem Legionów. Nie mogło nas zabraknąć przy Pomniku Czynu Legionowego (zwany popularnie „Czwórką Legionową”) przy Placu Józefa Piłsudskiego przed Wojewódzkim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed  wybuchem II wojny światowej nosił nazwę Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego) w Kielcach. Pomnik Legionów został zaprojektowany przez rzeźbiarza Jana Raszkę,  a odsłonięty w 1938 roku. Został zniszczony przez Niemców podczas ostatniej wojny. Obecny został uroczyście postawiony na postumencie w 1991 roku. Trwa spór, o to kogo symbolizuje „Czwórka Legionowa”. Jedni twierdzą, że cztery dzielnice: Królestwo Polskie, Galicję, Śląsk i Wielkopolskę. Drudzy: – to czterech braci Herzogów. Nie udało się nam zwiedzić Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego w pałacu biskupim, gdyż trwa tam remont. Nam się nie udało, a Hitler we wrześniu 1939 r. odwiedził je.

Jednak głównym celem wyjazdu było zobaczenie dramatu historycznego w reżyserii Michała Rosy pt. „Piłsudski”. Scenariusz napisał reżyser filmu, a w postać Józefa Piłsudskiego wcielił się znany aktor Borys Szyc. Film opowiadał o Józefie Piłsudskim, który w 1901 r. uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu przy pomocy lekarza Władysława Mazurkiewicza i Aleksandra Sulkiewicza (z pochodzenia był polskim Tatarem). Po ucieczce do Galicji kontynuował walkę o niepodległość Ojczyzny. Wierny był celowi jaki sobie postawił będąc uczniem wileńskiego gimnazjum: „WYWALCZĘ NIEPODLEGŁOŚĆ POLSCE”. Ciekawość dramatu wzbogacały wątki miłosne dotyczące głównego bohatera,
a związane z następującymi kobietami: Leonardą Lewandowską (zesłanie na Syberię), Marią Piłsudską (z Koplewskich Juszkiewiczowa – pierwsza żona) i Aleksandrą Szczerbińską (druga żona).  Film bardzo ciekawy, ponieważ można było doświadczyć prawdziwej historii naszego narodowego bohatera. Zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami o „Ziuku” z którymi na typowej lekcji historii byłoby niemożliwe. Ponadto w tym roku (12 maja) obchodzimy 85 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. To szczególne wydarzenie, powinniśmy pamiętać, że to jedna z największych postaci w historii Polski. Należy nie zapominać o jego zasługach i oddać mu należny hołd.

Wyjazd do Kielc tradycyjnie zakończył się w McDonaldzie. Dziękujemy za opiekę Panom: Ryszardowi Kucewiczowi i Romanowi Falarowskiemu.

Uczniowie z niecierpliwością czekają na koniec pandemii koronawirusa i na kolejny taki wyjazd. Ustaliliśmy (podczas drogi powrotnej), że obejrzymy dalszy ciąg wydarzeń związanych z Piłsudskim w filmie w reżyserii Dariusza Gajewskiego pt. „Legiony”.

                                                                               Zuzanna Wodzińska /SP Mroczków/