Ciekawe miejsca w świętokrzyskiem

Rozpoczęły się wakacje więc wszyscy zastanawiają się gdzie pojechać. W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną wybór jest trudniejszy. Dlatego my polecamy zwiedzić nasze piękne województwo. Polecamy dziś 8 ciekawych miejsc do zobaczenia.

 

 

 

 Zamek Królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku. Kazimierz Wielki rozbudował zamek dzięki czemu twierdza ta była niezdobyta przez 250 lat. Mieszkały tutaj żony królów Polski: Kazimierza Wielkiego – Adelajda, w późniejszych latach zamieszkiwały tu także: siostra Kazimierza Wielkiego – Elżbieta Łokietkówna, żona Władysława Jagiełły – Zofia Holszańska, oraz żona Zygmunta Starego – Bona. Zamek przez długie lata używany był w charakterze więzienia stanu. Zamek został pięknie odnowiony i odrestaurowany w ostatnich latach.

 Jura Park Bałtów – kompleks turystyczny znajdujący się we wsi Bałtów. Głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Kompleks został otwarty 7 sierpnia 2004 r.

 Zalew w Sielpi Wielkiej – powstał w latach 60 XX wieku, ma powierzchnię 57 hektarów, nad nim zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych. Obecnie Sielpia Wielka jest największym ośrodkiem wczasowym na ziemi świętokrzyskiej i dysponuje w okresie letnim obszerną bazą noclegową dla ponad 5 tysięcy turystów.

 Ratusz w Sandomierzu – początki miasta sięgają VIII wieku, a prawa miejskie nadano Sandomierzowi w XIII w. Najciekawsze zabytki to późnogotycki zamek na miejscu grodu, fundacji Kazimierza III Wielkiego (ok. 1480) oraz renesansowy ratusz. Można także skorzystać z rejsu statkiem po Wiśle.

 Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – dziecięce centrum kultury, gdzie nie tylko można spotkać postaci z bajek, ale także pobawić się na placu zabaw.

 Łysica – najwyższe wzniesienie w górach świętokrzyskich (614 m. n.p.m.).  Od strony północnej i południowej szczyt otaczają unikatowe gołoborza.

 Zamek Krzyżtopór w Ujazdowie – ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie został w pełni ukończony.

 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” – rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. W 2019 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to 16. miejsce z Polski, które znalazło się na tej prestiżowej liście.

To tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia w naszym województwie. Pięknych miejscowości, zabytków i rezerwatów jest o wiele więcej. Polecamy odwiedzić je w te wakacje, a może już tam byliście? Teraz możecie wykonać ćwiczenie na rozpoznawanie zdjęć, tych miejsc, które polecamy. Jeśli już tam byliście możecie sprawdzić swoją pamięć, jeśli nie byliście – czas ruszać w drogę!