Strzelcy w Kielcach

3 sierpnia 1914 w Krakowie Józef Piłsudski z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową widząc w wybuchu I wojny światowej szansę dla Polski na odzyskanie niepodległości. 6 sierpnia Kadrówka wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku zaboru rosyjskiego. 12 sierpnia 1914 r. Strzelcy zajęli Kielce. Wkroczenie Kadrówki do Kielc upamiętnia obraz Stanisława Batowskiego. (Na naszej ekspozycji znajduje się jego replika a oryginał oglądać można w Muzeum Narodowym w Kielcach). Jest to tryptyk, który nie tylko pokazuje Józefa Piłsudskiego wjeżdżającego do Kielc, ale także potyczki Strzelców.

 

 

 

 

Dziś przypada 106. rocznica wejścia Kadrówki do Kielc. W tak ważnym dniu proponujemy zagadkę: które miejsca w Kielcach (ulice, dzielnice) są ukazane na obrazie Batowskiego oraz starych fotografiach?
1.

2.


3.

4.

5.

Odpowiedzi:
1. Ulica Duża, w tle Katedra.
2. Dzisiejsze osiedle Czarnów, w tle klasztor na Karczówce.
3. Ulica Sienkiewicza na wysokości Hotelu Bristol.
4. Pałac Biskupów Krakowskich.
5. Skrzyżowanie ulicy Krakowskiej i Spacerowej. W tym miejscu – obecnej ulicy Krakowskiej, kielecki skaut Czesław Bankiewicz złożył meldunek Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu.