Dziś przypada rocznica zamordowania przez Niemców polskiego inżyniera i konstruktora Stefana Bryły. Dlatego chcielibyśmy przypomnieć niektóre z polskich wynalazków i odkryć. Proponujemy wam zabawę, poniżej znajdziecie opisy najważniejszych polskich odkryć, spróbujcie odgadnąć jaka rzecz została opisana?
- Oświetla pokój, aby móc ją rozpalić potrzebny jest pewien płyn.
- Chroni przed pociskami, zakładasz ją jako część garderoby.
- Piszczy kiedy w ziemi “wyczuje” metal.
- Obraz, który jest, ale go nie ma.
- Spacerowanie i rozmawianie.
- Łączy dwa brzegi.
A oto odpowiedzi:
- Lampa naftowa – wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza , który stworzył także polski przemysł naftowy. Po raz pierwszy użyto lampy naftowej w 1853 podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie.
- Kamizelka kuloodporna – wynalazcami kamizelki kuloodpornej byli Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń. W 1893 roku zamordowano w USA Cartera Harrisona. Przebywający wówczas tam Kazimierz Żegleń postanowił wynaleźć pancerz, który mógłby chronić ważne osoby przed zamachowcami. Zbudował materiał, który był w stanie zatrzymać kule wystrzelone z broni palnej. Pierwsze prototypy, które Żegleń wielokrotnie testował nawet na sobie, składały się z tkaniny „Aberdeen”, pod którą mocowano zwierzęcą sierść, a także arkusze impregnowanej jedwabnej tkaniny. Jednak sam nie mógł produkować tych kamizelek. Żegleń spotkał się ze słynnym Szczepanikiem, którego wynalazek z 1901 roku uratował życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII w 1902 r. kiedy przygotowano na niego zamach. Podpisali umowę, na mocy której zakłady Szczepanika miały opracować sposób masowego wytwarzania pancerzy kuloodpornych.
- Wykrywacz min – Józef Kosacki polski oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i saper wynalazł w trakcie II wojny światowej ręczny wykrywacz min. Jego wynalazek szybko został wykorzystany przez armie alianckie. Niestety Kosecki nie opatentował tego wynalazku przekazując go bezpłatnie armii Wielkiej Brytanii.
- Hologramy znane z filmów science-fiction i stosowane w muzeach wynalazł polski profesor fizyki Mieczysław Wolfke. Choć już w latach 20-tych ubiegłego wieku opisał holografię, to jego prace przeszły bez echa. Nagrodę Nobla w tej dziedzinie dostał Denis Gabor, który jednak w swojej pracy opierał się na opisach Polaka.
- Walkie-talkie zaprojektował dla amerykańskiej armii w czasie II wojny światowej Polak Henryk Magnuski. Inżynier ten został wysłany w czerwcu 1939 roku do USA na szkolenie i tam zastała go wojna. Do Polski już nie wrócił. W 1940 rozpoczął pracę w Motoroli, gdzie opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie, powszechnie używanego przez najniższe szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także na Pacyfiku. Ciężar tej mieszczącej się w plecaku radiostacji wynosił 17 kg. Urządzenie mające zasięg blisko 15 km, umożliwiało komunikację piechoty, artylerii oraz broni pancernych.
- Spawany most, który pierwszy w Europie (niektóre źródła twierdzą, że na świecie) w 1929 r. stanął na rzece Słudwi, nieopodal Łowicza. Jego twórcą był Stefan Bryła, polski inżynier i konstruktor. Dziś obchodzimy rocznicę jego śmierci. Został zamordowany przez Niemców w 1943 roku. W czasie wojny działał w ZWZ i AK i tworzył działający w konspiracji Polski Związek Inżynierów Budowlanych. Opracował instrukcję dla Kedywu AK dotyczącą niszczenia mostów.