Kieleccy Strażacy

4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jest to także święto patrona strażaków – św. Floriana. Zawód te jest niezwykle ważny, mimo iż instytucję tą kojarzymy głównie z gaszeniem pożarów,  to strażacy biorą udział także w  akcjach ratunkowych przy wypadkach samochodowych, powodziach czy poszukiwaniu zaginionych osób. Miasto Kielce ma długą i bogatą historię ochrony przeciwpożarowej. Po wielkim pożarze, który strawił Kielce w 1800 roku, zaczęto myśleć o założeniu straży ogniowej w mieście. Dwa tygodnie przed drugim wielkim pożarem w 1873 roku założono w Kielcach ochotniczą straż ogniową.

W 1877 r. przy ul Św. Leonarda wzniesiono z budżetu miasta dwupiętrową kamienicę a ponad jej dachem drewnianą czatownię (wieżę obserwacyjną). Niechęć nowego gubernatora Mikołaja Iwanienko do Polaków i wszelkiej działalności społecznej, w której dopatrywał się akcentów politycznych, stała się podłożem rozwiązania kieleckiej ochotniczej straży ogniowej przez władze rosyjskie z końcem 1885 r, którą zastąpiono miejską strażą zawodową. Oficjalnie straż ochotnicza wznowiła swoją działalność 16 maja 1898 r. Chlubą i wizytówką kieleckiej straży pożarnej była orkiestra dęta. Po wkroczeniu do Kielc w 1914 r. legionistów Józefa Piłsudskiego orkiestra strażacka w całości wstąpiła do oddziału Józefa Piłsudskiego, a Marsz Kielecki (melodia zapisana w śpiewniku orkiestry pod nr 10) stał się pieśnią legionów, do której słowa powstawały spontanicznie podczas walk. Dziś znamy tę pieśń jako “My, Pierwsza Brygada” i od roku 2007 jest Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Podczas stacjonowania w Kielcach legionistów, Józef Piłsudski gościł w domu Edwarda Karscha, kieleckiego przemysłowca, ale także  wieloletniego prezesa ochotniczej straży ogniowej. Edward Karsch zmarł 6 maja 1958 r.

Po wybuchu II wojny światowej kielecka OSP została ewakuowana na wschód, a w mieście  pozostali tylko najstarsi druhowie. Niemcy rozwiązali wszelkie organizacje i stowarzyszenia. W sierpniu 1940 r. uzyskano zezwolenie niemieckich władz na utworzenie przy OSP Kielce pogotowia strażackiego składającego się z kominiarzy. Kieleccy strażacy ochotnicy współpracowali z organizacjami konspiracyjnymi, organizowano wspólne szkolenia i akcje dywersyjno – sabotażowe.  Koniec lat czterdziestych i początek pięćdziesiątych, to najtrudniejszy okres  w powojennych dziejach kieleckiej straży pożarnej ze względu na braki w sprzęcie. W 1972 r. Zawodowa Straż Pożarna przeniosła się z ul. Moniuszki do nowego obiektu przy ul. Armii Czerwonej (aktualnie ul. Sandomierska). Trzy lata później oddano do użytku budynek Komendy Wojewódzkiej. W wyniku wejścia w życie Ustaw o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej, z dniem 1 lipca 1992 r. powołano Komendę Rejonową PSP w Kielcach.

Czy znacie sprzęt jakim posługują się strażacy? Możecie to sprawdzić w poniższej zabawie:

źródło: https://www.gov.pl/web/kmpsp-kielce/historia