Święto Armii Krajowej 2023

14 lutego 2023 r. na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach odbyły się uroczystości 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Organizatorem wydarzenia jest Delegatura IPN w Kielcach. Współorganizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Urząd Miasta Kielce, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Garnizon Kielce, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Jednym z najsilniejszych Okręgów Armii Krajowej był Okręg Radomsko-Kielecki AK, który nosił okupacyjny kryptonim “Jodła”. Działał w nim słynny w całej Polsce oddział Jana Piwnika “Ponurego”.

W czasie akcji “Burza” Kielecki Korpus Armii Krajowej zmobilizował do walki z Niemcami 6430 żołnierzy. Jeden z jego głównych dowódców Antoni Żółkiewski ps. “Lin” więziony był potem przez komunistów w więzieniu kieleckim, a uwolniony podczas rozbicia więzienia w 1945 roku. Dziś obchodzimy także rocznicę śmierci  dowódcy tej akcji – Antoniego Hedy ps. “Szary”, który zmarł 14 lutego 2008 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć: