“Ślad pamięciowy”

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza 13 maja, w Noc Muzeów, o godz.22.00 na projekt “Ślad pamięciowy”.

Jest to autorski projekt profesor Izabeli Łapińskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego przedstawi stworzony przez siebie fotograficzny i dźwiękowy zapis pamięci osób represjonowanych przez reżimy totalitarne.

Autorka opisuje swój projekt: „Ślad pamięciowy” to rejestracja ludzi, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. To więzień polityczny okresu stalinowskiego, młody, bity, męczony psychicznie człowiek, to zwykły mały chłopiec zimową nocą wywieziony z rodzicami w głąb Rosji, to nastolatek pracujący ponad swoje dziecięce siły w berlińskiej fabryce samolotów. To ludzie, którzy przez długie lata żyli w trudnym milczeniu. Ludzie, którzy noszą w sobie ślad wykluczenia, upokorzenia i samotności. Dziś bardzo już starzy ludzie, zaraz ich nie będzie. To ostatni moment, by zrobić zdjęcie, by pobrać odcisk ich twarzy jak wizerunek umęczonego Chrystusa na chuście Weroniki. Ostatnia chwila, by spytać o prawdę, o strach i ból, o tęsknotę i człowieczeństwo. Ostatni czas, by zobaczyć ich łzy, tutaj nie ma wstydu.

“Ślad pamięciowy” składa się z czarno białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i skazana. Obok dyptyków pojawia się notatka – zeznanie, sporządzona na podstawie nagranego wywiadu. Każda praca opatrzona jest imieniem i nazwiskiem konkretnego człowieka, jest to forma identyfikacji – fotograficzna ochrona przed jednostkowym zapomnieniem.

Za każdym razem, gdy gaszę światło i wyłączam dyktafon mam nieodparte wrażenie siły i optymizmu, a tym samym, że to, co robię ma sens.”

 

Patronat honorowy wydarzenia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Andrzej Bentkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Zbigniew Koniusz Wojewoda Świętokrzyski

Karol Młynarczyk Wojewoda Łódzki

Bogdan Wenta Prezydent Miasta Kielce

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi

 

Patronat medialny:

TVP Historia

Radio Kielce