Odsłonięcie rzeźby Jeana Cardot „Liberté”

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach serdecznie zaprasza na uroczystość odsłonięcia rzeźby Jeana Cardot „Liberté” 14 czerwca 2024r. o godz. 12.

Rzeźba francuskiego artysty, członka Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, autora monumentalnych pomników, m.in. gen. Charlesa de Gaulle w Paryżu i w Warszawie jest darem kielczanki, Elżbiety Jaroszewicz-Bartnowskiej, tancerki, aktorki, choreografki i pedagog, przez wiele lat związanej z Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz z Międzynarodową Szkołą Pantomimy Marcela Marceau, pierwszej profesor pantomimy i ekspresji ruchu w Szkole Tańca Opery Paryskiej, od 1974 roku kierującej założoną przez siebie szkołą i zespołem «Académie Européenne de Théâtre Corporel – STUDIO MAGENIA w Paryżu.
Odsłonięcia rzeźby w budynku Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – Dawnym Więzieniu Kieleckim w Kielcach przy ul. Zamkowej 3, nastąpi w przeddzień 80 rocznicy zamachu na agenta gestapo Franza Witka.

Dar poświęcony jest pamięci Janusza Jaroszewicz-Bartnowskiego i Michaliny Bartnowskiej zamordowanych przez Niemców w nieznanych okolicznościach w kwietniu 1944 roku. W ich domu przy ul Szydłowskiej 10 w Kielcach mieściła się kwatera żołnierzy NSZ-AK. 15 czerwca 1944 r. podczas niemieckiej obławy po zamachu na agenta gestapo Franza Witka zginęli tam: ranny podczas akcji Kazimierz Smolak ps. „Nurek” oraz członkowie jego obstawy: Jan Matejek ps. „Ares “, Władysław Malinowski ps. „Biały“, Józef Mojecki ps. „Sikorka”.