29 sierpnia Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach mieszczący się w dawnym więzieniu kieleckim zwiedziła rodzina por. Ludwika Wiechuły ps. „Jeleń” i kpt. Bernarda Wiechuły ps. „Maruda”.
Bracia bliźniacy Wiechułowie urodzili się w 1920 r. w Katowicach w rodzinie górniczej. Działali w harcerstwie. Po wybuchu II wojny światowej przedostali się na zachód i wstąpili do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, a następnie w Anglii. Po ukończeniu kursów dla cichociemnych zostali przerzuceni do okupowanej Polski.
Ludwik pod pseudonimem „Jeleń” i Bernard ps. „Maruda” walczyli w oddziałach partyzanckich na Kielecczyźnie. Ppor. „Jeleń” w maju 1944 r. dołączył do oddziału kpt. Antoniego Hedy „Szarego”. Brał udział w wielu spektakularnych akcjach, m.in. zdobycia więzienia w Końskich czy ataku na niemiecki transport w pobliżu stacji kolejowej w Wólce Plebańskiej. W czasie akcji „Burza” bracia jako oficerowie 3 Pułku Piechoty Legionów w składzie 2 Dywizji Piechoty Leg. Armii Krajowej uczestniczyli w ciężkich walkach z Niemcami do końca listopada 1944 r. m.in. w bitwach pod Trawnikami, Rykoszynem, Szewcami i Niekłaniem. „Jeleń” dowodził kompanią, a jego brat Bernard był jego podkomendnym.
Ludwik Wiechuła 23 stycznia 1945 r. został aresztowany przez NKWD w Kielcach. Osadzono go w siedzibie WUBP na ulicy Focha, a następnie w więzieniu kieleckim przy ul. Zamkowej. Nocą z 4 na 5 sierpnia 1945 r. został uwolniony w akcji rozbicia więzienia przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”.
Po wojnie bracia Wiechułowie wyjechali do Anglii, a następnie do Kanady.
Ludwik i jego brat Bernard byli odznaczeni 4-krotnie Krzyżem Walecznych, za udział w walkach w lasach fanisławskich i boju koło wsi Szewce podani do odznaczenia Krzyżem Virtuti Militari oraz dostali brytyjski King’s Medal for Courage in the Cause of Freedom.
Więcej na temat naszych bohaterów tutaj:
Pani Danuta Holgate (córka por. „Jelenia”) i p. Gabriela Byron (córka kpt. „Marudy”) oraz wnuczka jednego z braci przybyły do nas z Kanady. Z rodziną naszych bohaterów dawne więzienie zwiedzał Jakub Kowalski – autor dopiero co wydanej książki „Cichociemni od „Szarego”. Historia braci Wiechułów”. Po obejrzeniu ekspozycji kanadyjscy goście wpisali się nam do pamiątkowej Kroniki naszego Ośrodka.
Zapraszamy do galerii zdjęć: