„Przerwane życiorysy” – projekt społeczny

Rozpoczęliśmy projekt pt. „Przerwane życiorysy…”. To wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będąca połączeniem konkursu literackiego z warsztatami archiwalnymi i pisarskimi. Pragniemy zachęcić mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy ukończyli 13 rok życia, do zaprezentowania losów wybranej osoby w okresie II wojny światowej, której życiorys przerwał jej wybuch.

Idea projektu

Projekt społeczny „Przerwane życiorysy…” ma na celu zaprezentowanie losów wybranej osoby w okresie II wojny światowej. Ponieważ do dziś nie znamy faktycznej liczby ofiar działań wojennych i okupacji, a ofiary nadal pozostają anonimowe, chcemy przywrócić ich nazwiska i pokazać ich twarze.

Dla kogo?

Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy ukończyli 13 rok życia. Osoby niepełnoletnie uczestniczą w nim za zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

Zadanie

Należy opisać historię osoby, której dotychczasowe życie „przerwała” II wojna światowa poprzez np. aresztowanie, deportację, wysłanie na przymusowe roboty, udział w działaniach zbrojnych, a jej losy przez lata pozostawały nieznane nawet dla najbliższej rodziny. Warunkiem jest przeprowadzenie własnych poszukiwań w tym zakresie i przedstawienie ich rezultatów w formie pisemnej. Bohater pracy nie może być osobą powszechnie znaną.

Warsztaty

Dla chętnych uczestników projektu przygotowaliśmy warsztaty archiwalne, które pomogą w zebraniu materiałów do pracy i pisarskie – aby wesprzeć w jej przygotowaniu.

Nagrodą będzie…

Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książkowej lub nagrodzone nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają dyplomy i pamiątkowe upominki.

Szczegółowe informacje o projekcie w regulaminie:

Przerwane życiorysy_REGULAMIN PROJEKTU_15.11.2024_

oraz na stronie: kielce.ipn.gov.pl

Harmonogram projektu:

  • listopad 2024 r. – inauguracja, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, ul. Zamkowa 3
  • 30 listopada (sobota) 2024 r. – warsztaty archiwalne, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Aleja na Stadion 1
  • 7 grudnia (sobota) 2024 r. – warsztaty pisarskie, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, ul. Zamkowa 3
  • 14 marca 2025 r. – koniec przesyłania prac projektowych
  • 14 kwietnia 2025 r. – podsumowanie projektu
  • wrzesień 2025 r. – promocja publikacji poprojektowej