19sierpnia 2022

Dzieciom zamordowanym w getcie kieleckim

„Jak ptaki”

Wystawa poświęcona dzieciom zamordowanym w getcie kieleckim.

W 80 rocznicę zagłady w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach otwarta została wystawa „Jak ptaki”, poświęcona dzieciom zamordowanym w getcie kieleckim.

Scenariusz wystawy powstał na podstawie wspomnień amerykańskiego prawnika, długoletniego sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości prof. Thomasa Buergenthala – emerytowanego profesora i dziekana w Szkole Prawa przy The George Washington University w Waszyngtonie, długoletniego sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Thomas Buergenthal jako dziecko trafił  z rodzicami do getta w Kielcach, potem do obozu pracy Stolarska-Jasna. Przeżył selekcję w obozie w dniu 23 maja 1943, gdy Niemcy zabrali rodzicom i zamordowali na cmentarzu żydowskim na Pakoszu 45 dzieci żydowskich. Z Kielc trafił do obozu Auschwitz, przeżył marsz śmierci do Gliwic, skąd trafił do Oranienburga i Sachsenhausen. Po wojnie znalazł się w sierocińcu w Otwocku, gdzie chroniły się żydowskie dzieci ocalone z Zagłady. Tam odnalazła go matka. Historię swojego życia opisał w książce pt. „Dziecko szczęścia”.

– Wspomnienia z mojego dzieciństwa w getcie i naszego życia w Kielcach, które mimo upływu lat wciąż wpływają na moje życie. Dlatego czuję się niezmiernie zaszczycony, że fragment mojego wspomnienia będzie wykorzystany na wystawie zaplanowanej na uroczystości z okazji 80. rocznicy likwidacji getta, zwłaszcza, że moje kieleckie lata nadal mają istotny wpływ na moje życie i twórczość  – napisał w liście do OMPiO prof. Thomas Buergenthal.

——————————————————–

 

Scenariusz wystawy – Marek Maciągowski

Scenografia – Dariusz Ścisło

 

OMPiO , Kielce ul. Zamkowa 3

19 sierpnia – 30 września 2022 r