13września 2020

Zapraszamy na leśne podchody “PAMIĘTAMY O BOHATERACH”

Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2105  zapraszają w niedzielę 13 września do udziału w leśnych podchodach w lasach zgórskich.

Rejestracja uczestników podchodów odbędzie się w niedzielę  od godziny 13.30 na punkcie startowym  w Zgórsku przy pomniku poświęconemu partyzantom poległym 17 IX 1944 r . w walce z hitlerowcami.

Trasa podchodów  wiedzie ścieżkami leśnymi.  Zakończenie do godz. 16.00 na terenie świetlicy w Szewcach.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody, dyplomy,  piknik, muzyka i biesiada. Uczestnicy otrzymają karty zadań, które będą mu usieli wykonać na trasie podchodów.

W podchodach można uczestniczyć indywidualnie (osoby pełnoletnie) lub w zespołach 4  osobowych.  Uczestnicy  w wieku od 12 do 18 lat – muszą na trasę wyruszyć z opiekunem.

Prosimy zgłaszać się do 11 września.

e-mail : sekretariat@zamkowa3.pl, tel.: 782 988 970.

REGULAMIN DO POBRANIA

——

Lasy zgórskie i lasy szewskie w gminie Sitkówka-Nowiny mają swoją historię. 18 września 1944 r. pod Szewcami rozegrała się bitwa, w której żołnierze AK – 2 pp Leg. i 3 pp Leg., w całodniowej walce dali odpór czterem szturmom niemieckim.  Po wojnie lasy zgórskie były miejscem ubowskich egzekucji. Zbiorowy grób odkryła tu Fundacja „Niezłomni”. Odnalazła osiem ofiar UB, siedem udało się zidentyfikować. Ponad 70 lat skrywała ich ziemia w dołach śmierci. Teraz nareszcie możemy zapalić znicz na odnalezionym miejscu ich śmierci.