1 MARCA-NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

mar 3, 2019 | aktualności

Mieszkańcy Kielc pamiętali o bohaterach- Żołnierzach Niezłomnych. Licznie wzięli udział w głównych uroczystościach, które odbyły się przy Pomniku Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego. List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Agata Wojtyszek- wojewoda świętokrzyski. Naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorota Koczwańska-Kalita, przypomniała ideę święta 1 marca. Specjalną modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych odmówił ks. Dariusz Jarliński, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. NMP Królowej Polski w Kielcach. Wśród przybyłych byli także; Mirosław Gębski- starosta kielecki,marszałek województwa świętokrzyskiego- Andrzej Bętkowski, płk.Paweł Chabielski- komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Krzysztof Słoń, posłanka Maria Zuba oraz wiceminister Anna Krupka. Wcześniej w Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy złożono wieńce przed ścianą straceń w starym więzieniu kieleckim na Zamkowej 3.

 

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...