75. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

maj 8, 2020 | aktualności

Dokładnie 75 lat temu – 8 maja 1945 roku – zakończyła się II wojna światowa w Europie.

Rozmowy kapitulacyjne rozpoczęły się 5 maja 1945 r. Alianci zażądali poddania wojsk niemieckich na wszystkich frontach. Po dwóch dniach, wieczorem 7 maja 1945 r., we francuskim Reims podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Stronę aliancką reprezentowali generałowie Walter Bedell, Iwan Susłoparow i François Sevez. W imieniu III Rzeszy Niemieckiej akt kapitulacji podpisał gen. Alfred Jodl. Na jego mocy siły niemieckie zobowiązały się do zaprzestania działań wojennych do 8 maja 1945 r. do godz. 23:01.

Niestety dla wielu państw, klęska nazistowskich Niemiec nie oznaczała odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, koniec II wojny światowej oznaczał jedynie początek nowej okupacji i konieczność kontynuowania walki o utraconą niepodległość.

Podczas jednego z największych konfliktów zbrojnych w historii świata, w latach 1939 – 1945, zginęło około 6 mln Polaków.

 

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...