82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

lip 11, 2025 | aktualności

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu przypada rocznica tzw. „krwawej niedzieli” 1943 roku podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Jednym z mieszkańców regionu, który przeżył rzeź wołyńską był znany i ceniony starachowicki lekarz dr Wadiusz Kiesz. W 1943 roku jemu i rodzinie udało się uciec z Wołynia. W 1945 roku zdał maturę i dostał się na studia medyczne w Łodzi. W 1951 roku rozpoczął pracę w Starachowicach, gdzie pracował ponad pół wieku. Tragiczne wspomnienia pozostały w jego pamięci. Opisał je w książce „Historia jednego życia”.

Widziałem rzeczy straszne. 5-6 letnie dzieci wbite na sztachety w płocie, płynące rzeką Styr ludzkie zwłoki. Raz wyciągnęliśmy z kolegami w Łucku „tratwę” z trzech kobiet związanych drutem kolczastym z rozpłatanymi brzuchami, obciętymi piersiami bez oczu. Przynajmniej ich ciała zostały pochowane w Łucku – opowiadał dr Kiesz.

Dr. Wadiusz Kiesz zmarł w 2010 r.

Jego postać przypomnieliśmy na stronie OMPiO 11 lipca 2020 r.

https://ompio.pl/2020/07/77-rocznica-rzezi-wolynskiej/

Foto M. Maciągowski

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...