Hubalowa Wigilia 2023

gru 5, 2023 | aktualności

1 grudnia 2023 r. na leśnej polanie na Bielawach już po raz siedemnasty odbyła się „Hubalowa Wigilia”. Uroczystość kultywuje tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” i pamięć o samym Majorze.

W dawnej leśniczówce Bielawy, po której dziś zostały tylko fundamenty, odbyła się ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami. Wigilię w 1939 r. przygotowali leśnicy z Bielaw i Dęby wraz z rodzinami, która wtedy gościła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności. Zgodnie z tradycją w pierwszy piątek grudnia od 2007 roku na Bielawach spotykają się szkoły z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego pod patronatem majora „Hubala”, leśnicy, żołnierze, samorządowcy, stowarzyszenia „Hubalowe” oraz lokalne społeczeństwo.

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło blisko 400 osób. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, stowarzyszeń, instytucji, a przede wszystkim młodzież z 13 szkół. Podczas wigilii wspólnie ubrano choinkę, podzielono się opłatkiem i rozpalono ognisko. Uroczystości uświetnił Zespół Wokalny „Hubal” z Klubu 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

Z Kielc uczestniczyła młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz z OHP. Byli obecni również kombatanci: mjr Bogdan Eubich i por. Józef Lużyński. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej reprezentował Andrzej Korban i Artur Szlufik.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem kieleckiego wyjazdu był pan Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak”.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...