„Kieleccy Westerplatczycy”

wrz 9, 2021 | aktualności

9 września 2021 r. odbył się szkolny rajd „Kieleccy Westerplatczycy” śladami II wojny światowej i jej bohaterów. Wzięło w nim udział ponad 500 uczniów z 16 kieleckich szkół. Po wysłuchaniu słów bp Mariana Florczyka i wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka – uczestnicy wyruszyli z OMPiO – dawnego więzienia kieleckiego na Stary Cmentarz, gdzie pochowani są kieleccy bohaterowie Westerplatte. Kolejne grupy zapaliły tam znicze. Następnie czarnym i niebieskim szlakiem wyruszono przez las do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce (skąd wyruszyli w 1939 r. żołnierze by bronić wybrzeża). Tam, po ponad dwugodzinnym marszu czekał na wszystkich poczęstunek przygotowany przez pracowników Wzgórza Zamkowego.

To kieleccy Westerplatczycy, pluton wartowniczy – 80 żołnierzy pod dowództwem por. Leona Pająka. Stanowili ponad jedną trzecią obsady załogi Westerplatte. To oni według rozkazu mieli dać 12 godzinny odpór wrogowi, a walczyli heroicznie 7 dni. Przeszli do legendy. Chcemy by pozostali w naszej pamięci.

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...