„Kubuś” w dawnym więzieniu kieleckim

wrz 15, 2021 | aktualności

15 września 2021 r. na sali konferencyjnej OMPiO podpisano umowę w sprawie budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” pomiędzy Miastem Kielce a firmą Anna-Bud. Inwestycja ma kosztować 37,5 miliona złotych. Powierzchnia użytkowa Teatru zostanie powiększona z obecnych ok. 1100 metrów  do ok. 2000 metrów . Duża scena „Kubusia” na Wzgórzu Zamkowym mieściła będzie 156 a mała scena 80 miejsc dla widzów (obecna scena Teatru Kubuś z powodu ograniczeń przeciwpożarowych nie może mieścić więcej niż 100 widzów).

Nowa siedziba Teatru „Kubuś” będzie się mieściła w budynku administracji dawnego więzienia kieleckiego (1826-1980) oraz w dawnym V oddziale kobiecym więzienia. W pobliżu dawnej bramy wjazdowej do więzienia odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, wiceprezydent Bożena Szczypiór, wiceprezydent Marcin Chłodnicki, przedstawiciele firmy Anna-Bud oraz dyrektor i aktorzy Teatru „Kubuś”.

W trakcie konferencji prasowej prezydent Wenta zapowiedział również budowę popiersia Wiesława Gołasa – wybitnego aktora i więźnia kieleckiego więzienia – w Alei Sław na Skwerze im. Szarych Szeregów.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

 

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...