Kwiaty, znicze, pamięć

wrz 1, 2023 | aktualności

Rusza wielkie literackie święto w Miasta Kielc.

Podobnie jak w latach ubiegłych, ??? ?????ę Festiwal Herlinga-Grudzińskiego rozpoczynamy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy grobie Jerzego Pilcha, patrona Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Przy akompaniamencie gitary, na której zagrał Marcin Janaszek składamy również kwiaty przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, miejsca gdzie mieszkał patron Festiwalu.

Czynimy to w ciszy i obecności: Zbigniew Koniusz – wojewody świętokrzyskiego, Marcin Chłodnicki – Wiceprezydent Kielc, Daria Dyktyńska – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Anna Żmudzińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ewa Chabielska-Tyndyk – p. o. dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Jest z nami żona Jerzego Pilcha, Kinga Strzelecka-Pilch.

Obu Pisarzy będziemy wspominać podczas kieleckiego święta literatury – III Festiwal Herlinga Grudzińskiego.

Fot. Mateusz Wolski Fotografia

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...