Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego

wrz 5, 2020 | aktualności

5 września 2020 r. od 12 do 16 członkowie Stowarzyszenia  Rekonstrukcji Historycznej 4 pułku piechoty Legionów zaprezentowali na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego uzbrojenie Wojska Polskiego z września 1939 r. oraz opowiedzą o obronie Kielc i walkach na Kadzielni.

W ramach konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego prezentowano odnawiane, oryginalne maski p-gaz wystawione przez rekonstruktorów z Radomia, sprzęt Wojska Polskiego wystawiony przez rekonstruktorów z SRH 4 ppLeg Kielce. W tym roku Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego zdobył Jacek Romanek z Łosienia za odtworzenie w ponad 70% z oryginalnych części Fiata w wersji 5085/18.

Fiat 508/518, przeznaczony był do holowania przeciwpancernych armat Bofors wz. 36, wykorzystywany też przez Wojsko Polskie w 1939 r. do przewozu ckm-ów oraz prowadzenia ognia z karabinu zamocowanego na pojeździe. O godzinie 14:00 można było zobaczyć pokaz dynamiczny możliwości tego samochodu bojowego.

Podziękowania od organizatorów otrzymał również dyrektor OMPiO Marek Maciągowski oraz sam Ośrodek za „wsparcie realizacji VIII edycji Lauru Centralnego Okręgu Przemysłowego”.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...