Literatura opuszczonych miejsc

wrz 20, 2024 | aktualności

20 września 2024 r. młodzież z Rzemieślniczej Szkoły Branżowej w Kielcach wzięła udział w spacerze literackim w ramach organizowanym przez OMPiO IV festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Odwiedziliśmy wiele mało znanych lub wręcz opuszczonych miejsc związanych z ludźmi zasłużonymi dla literatury w Kielcach.

Rozmawialiśmy o zmarłym w Kielcach biskupie Załuskim, który był założycielem pierwszej i największej biblioteki w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, oświeceniowej twórczości Stanisława Staszica, dawnej siedzibie teatru Kubuś i teatru Żeromskiego, nowych twórcach polskiej muzyki, znaczeniu wspierania działalności wydawnictw przez kieleckich rzemieślników i przedsiębiorców oraz ostatnich latach Jerzego Pilcha w Kielcach.

Spacer zakończył się głosowaniem na najlepsze miejsce w Kielcach związane z literaturą.

Pierwsze miejsce w oczach kieleckich pierwszoklasistów zdobył skwer przy Twardzielu Świętokrzyskim Wojciecha Nowaka,
drugie rzeka Silnica a trzecie „Społem” (hasło wymyślone przez Stefana Żeromskiego) przy ulicy Sienkiewicza.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...