Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

lut 24, 2026 | aktualności, wydarzenia

Zapraszamy do udziału w kieleckich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wspólnego upamiętnienia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Uroczystości odbędą się 1 marca 2026 r.

Program

  • 12.00 – złożenie kwiatów przed pomnikiem pamięci pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, cmentarz Kielce-Piaski, ul. Zagnańska
  • 14.00 – msza święta, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, plac Najświętszej Maryi Panny
  • 15.00 – składanie wieńców i zapalenie zniczy przy Ścianie Straceń w dawnym więzieniu kieleckim, ul. Zamkowa 3
  • 15.20 – oficjalne uroczystości na dziedzińcu siedziby Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, ul. Zamkowa 3

Organizator – Delegatura IPN w Kielcach
Współorganizatorzy: prezydent Kielc, wojewoda świętokrzyski, marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty w Kielcach.

 

Dlaczego 1 marca?

Święto, przypadające w rocznicę zamordowania 1 marca 1951 r. przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ustanowiono w 2011 r. jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz szacunku wobec licznych społeczności lokalnych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu.

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...