Europejska Noc muzeów 2023

maj 13, 2023 | aktualności

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów 2023 OMPiO odwiedziło 1096 zwiedzających.

Oprócz ekspozycji stałej, zwiedzający mogli obejrzeć projekt “Ślad pamięciowy” – autorski projekt profesor Izabeli Łapińskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego przedstawi stworzony przez siebie fotograficzny i dźwiękowy zapis pamięci osób represjonowanych przez reżimy totalitarne.

Autorka opisuje swój projekt: „Ślad pamięciowy” to rejestracja ludzi, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. To więzień polityczny okresu stalinowskiego, młody, bity, męczony psychicznie człowiek, to zwykły mały chłopiec zimową nocą wywieziony z rodzicami w głąb Rosji, to nastolatek pracujący ponad swoje dziecięce siły w berlińskiej fabryce samolotów. To ludzie, którzy przez długie lata żyli w trudnym milczeniu. Ludzie, którzy noszą w sobie ślad wykluczenia, upokorzenia i samotności. Dziś bardzo już starzy ludzie, zaraz ich nie będzie. To ostatni moment, by zrobić zdjęcie, by pobrać odcisk ich twarzy jak wizerunek umęczonego Chrystusa na chuście Weroniki. Ostatnia chwila, by spytać o prawdę, o strach i ból, o tęsknotę i człowieczeństwo. Ostatni czas, by zobaczyć ich łzy, tutaj nie ma wstydu.

“Ślad pamięciowy” składa się z czarno białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i skazana. Obok dyptyków pojawia się notatka – zeznanie, sporządzona na podstawie nagranego wywiadu. Każda praca opatrzona jest imieniem i nazwiskiem konkretnego człowieka, jest to forma identyfikacji – fotograficzna ochrona przed jednostkowym zapomnieniem.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...