Rozbicie więzienia na Zamkowej

lip 30, 2022 | aktualności

W piątek, 29 lipca, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej uczczono 77. rocznicę rozbicia kieleckiego więzienia przy ul. Zamkowej. Akcja została przeprowadzona w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy „Szarego”. W jej wyniku uwolniono 354 więźniów.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod bramą straceń. Następnie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła” przedstawiło rekonstrukcję tego wydarzenia. W tym roku ukazano perfidię ubeckich przesłuchań, w czasie których żołnierzy podziemia niepodległościowego szantażowano aresztowaniem czy biciem najbliższych członków rodziny. W widowisku wzięli udział dwaj aktorzy Mirosław Biliński, który wcielił się w rolę przesłuchującego ubeka oraz Adrian Wajda jako przesłuchiwany. W końcowej scenie widowiska przedstawiono rozbicie więzienia i uwolnienie przetrzymywanych więźniów. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na placu zaśpiewali hymn. Otrzymali również znicze, które zapalono na terenie dawnego więzienia kieleckiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

 

 

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...