SPOTKANIE Z SYLWIĄ WINNIK

wrz 4, 2021 | aktualności

W ramach Herling-Grudziński Festiwal 4 września 2021 r. odbyło się spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. W dyskusji z red. Marzeną Sobalą autorka opowiadała o kulisach postawania jej książek poświęconych historii II wojnie światowej. Szczególną uwagę poświęcono „Dziewczętom z Auschwitz” gdyż to m. in. do Auschwitz-Birkenau wywożone były więźniarki z więzienia kieleckiego.

W trakcie dyskusji przypomniano losy 10-letniej, ciemnookiej Basi, na której dr Mengele dokonywał eksperymentów zmiany koloru oczu na niebieski oraz o pani Leokadii, która urodziła swojego syna Ireneusza w trakcie „marszu śmierci”. Słabiutkie dziecko zmarło zaraz po porodzie i pochowano je w pudełku po makaronie. Wspominano też dzieci, których jedynym marzeniem było „najeść się i umrzeć”

Po spotkaniu zgromadzona publiczność mogła nabyć książki pani Sylwii wraz z autografem autorki. Sylwia Winnik zwiedziła też ekspozycję OMPiO.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...