W hołdzie „Szaremu” i jego żołnierzom

sie 4, 2024 | aktualności

Dzisiaj przy ul. Zamkowej odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy Antoniego Hedy “Szarego”, którzy brali udział w akcji rozbicia więzienia UB w Kielcach 4/5 sierpnia 1945 r. oraz ofiar tego więzienia.

O godzinie 11:00 w kieleckiej katedrze odbyła się msza w ich intencji. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe wraz z organizacjami kombatanckimi przemaszerowały pod budynek dawnego więzienia.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski przemawiał m.in. Jerzy Zawadzki – powstaniec warszawski oraz Aleksandra Milanowska – córka żołnierza wyklętego A. Życińskiego „Wilczura”. Po Apelu Pamięci hm. Maria Wrzeszczewicz ps. „Iśka” z Szarych Szeregów odczytała swój wiersz napisany na rocznicę śmierci Antoniego Hedy „Szarego” pod tytułem „Drugie życie Generała…”. W uroczystości wziął udział pułkownik Janusz Sermanowicz – jeden z ostatnich żyjących żołnierzy „Szarego”, który uczestniczył w akcji rozbicia więzienia kieleckiego w sierpniu 1945 r.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Roty” oraz złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą uczestnikom tej brawurowej akcji polskiego podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...