Julian Kowalski ps. „Świerk” (1918- 2012)
Urodził się 15 maja 1918 roku we Włoszczowie. Był najstarszy z piątki rodzeństwa. Ukończył szkołę zawodową, był jak jego ojciec cieślą. Po wybuchu II wojny światowej opuścił Włoszczowę, chcąc dotrzeć do wojska polskiego wycofującego się na wschód. Koło Kowla spotkał się z bratem Stanisławem (kapralem 7 PAL), z którym po 17 września wrócili do Włoszczowy.
Jesienią 1941 roku został zaprzysiężony do ZWZ. Miał pseudonim „Świerk”. Nocą z 29 na 30 października 1943 roku został zatrzymany przez gestapo. Razem z nim aresztowany został także jego ojciec. Obaj zostali osadzeni w więzieniu na Zamkowej w Kielcach, skąd po śledztwie 19 grudnia 1943 roku Julian został wysłany do obozu w Auschwitz. Dostał obozowy numer 169686. Według zachowanych dokumentów przeniesiony został do Sachsenhausen.
Wojenne wspomnienia Juliana Kowalskiego spisał Adam Szałowski autor opracowania „Żołnierze z moich stron”. Według informacji tam zawartych, Julian Kowalski po odbyciu kwarantanny na bloku C został przydzielony do pracy w Komandzie Budowlanym. Później przeniesiono go do podobozu w Bonowicach i do Gliwic (Glewitz II). Wraz z dwoma współwięźniami uciekł z marszu śmierci.
Po wojnie Julian Kowalski był pod obserwacją UB. Zmarł 12 sierpnia 2012 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie.