Wanda Polakowska ( 1915 – 1942)
Urodziła się 23 kwietnia 1915 r. w Kielcach. Była harcerka Chorągwi Kieleckiej, członkinią Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W 1940 r. wstąpiła do ZWZ, była łączniczką oddziału II ( wywiadu) Komendy Okręgu ZWZ w Kielcach, potem łączniczką Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ w Warszawie. Miała pseudonimy. „Wanda”, „Jagienka”, „Jola”. Aresztowana i wywieziona do obozu w Ravensbrück. Została rozstrzelana w obozie 25 września 1942 r. Miała 27 lat.
… wywołano na apelu wieczornym osiem kobiet z tego transportu. Były to: Janina Borkowska, Jadwiga Boska, Henryka Dembowska, Zenobia Kierska, Stefania Jachimowicz, Wanda Polakowska i Anna Ryglewicz.
Po wyjściu z bunkra (jedna z współwięźniarek) Janina Borkowska podrzuciła kartkę. Kartka była pisana w pewnych odstępach tego tragicznego dnia:
O trzeciej podano nam w szklance płyn biały do wypicia – odmówiłyśmy. Jesteśmy spokojne, rozmawiamy o naszych rodzinach, teraz będziemy się modliły… Jak dotąd nic – ciągle czekamy… A więc stało się. Będziemy rozstrzelane.
Przed chwilą odczytano nam wyrok śmierci. Jesteśmy spokojne…
Gdy odezwie się syrena na apel, będziemy wiedziały, że zaraz pójdziemy.. Módlcie się za nas… Żegnajcie… Teraz będziemy się modliły.
Następowały podpisy. Pierwszy był Borkowskiej….
(Wińska Urszula, Zwyciężyły wartości ,wspomnienia z Ravensbrück, Wydawnictwo Morskie 1985)
Wanda Polakowska upamiętniona jest na Murze Pamięci OMPiO.