Siekańska Wanda

Wanda Siekańska (1903-1944)

Urodziła się 12 czerwca 1903 roku w Stanisławowie. Wanda z domu Dobrzańska pochodziła ze znakomitej rodziny. Jej matka była damą dworu cesarzowej Elżbiety na dworze Franciszka Józefa w Wiedniu, a siostra matki Maria była drugą żoną prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Jej ojciec, Baltazar Dobrzański był pułkownikiem wojsk austriackich. Młodość spędziła w Wierzchni w obwodzie iwanofrankowskim.

Przed wojną mieszkała i pracowała jako nauczycielka w szkole powszechnej w Węgleszynie w powiecie jędrzejowskim. W 1932 r. wyszła za mąż za Stanisława Siekańskiego, który pracował na poczcie w pobliskiej Oksie i był komendantem straży.

W 1942 r. Siekańscy przyjęli do swojego domu żydowską rodzinę Żelichowskich z Łodzi: podporucznika wojska polskiego z żoną i ich pięcioletniego syna.

W drugiej połowie marca 1943 r. Niemcy w Węgleszynie przeprowadzili łapankę na roboty przymusowe w Rzeszy. W mieszkaniu Siekańskich w czasie rewizji odkryto nielegalne radio, a następnie ukrywającą się rodzinę żydowską, którą rozstrzelano. Stanisław Siekański z synem Jurkiem zdołali uciec, a Wanda została aresztowana wraz z inną nauczycielką, Jadwigą Włodek.

Przewieziono je do aresztu w Oksie, a następnie do siedziby gestapo w Jędrzejowie i w końcu do więzienia w Kielcach. Stąd Wanda została wywieziona transportem z 3 czerwca 1943 r. do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Miała numer więźniarski 45807. Zginęła w obozie 6 stycznia 1944 roku w wieku 40 lat.

Artur Szlufik

Źródło:

https://jedrzejow.znp.edu.pl/historia/

https://sprawiedliwi.org.pl/en/stories-of-rescue/your-stories/two-farmers-denounced-them-blue-police-story-jerzy-siekanski

Wanda Siekańska upamiętniona jest na Murze Pamięci OMPiO.