„Wyklęty” na Murze Pamięci

lut 28, 2021 | aktualności

Na dzień przed świętem Żołnierzy Wyklętych, przypominamy postacie związane z powojennym podziemiem niepodległościowym, których wizerunki znajdują się na Murze Pamięci OMPIO. Są to ofiary totalitaryzmu komunistycznego zamordowane w kieleckim więzieniu lub stąd wywiezione na śmierć do innych miejsc, takich jak lasy w Zgórsku pod Kielcami. Te egzekucje i skrytobójcze mordy komunistyczni oprawcy przeprowadzali w latach 1945-1953. Po siedemdziesięciu latach wciąż nie znamy wszystkich ofiar, nie posiadamy zdjęć naszych Żołnierzy Wyklętych, ani nie wiemy gdzie są pochowani.

Zapraszamy 1 marca pod Mur Pamięci i Ścianę Straceń w Dawnym Więzieniu Kieleckim przy ulicy Zamkowej. Większość z naszych bohaterów nie ma prawdziwego grobu. Dlatego zachęcamy do zapalenia lampki, krótkiej modlitwy czy chwili zadumy nad ich losem. Pokażmy, że o nich pamiętamy, a idee o które walczyli nie są nam obojętne.

Zapamiętajmy twarze tych bohaterów, których udało nam się upamiętnić do tej pory:

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...