Z OMPIO DO FUNDACJI GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ

maj 13, 2020 | aktualności

Skany dokumentów i fotografii dokumentujących życie i działalność kielczanki Marii Sabat, harcerki pielęgniarki, żołnierza konspiracji ps. „Wanda” trafiły z OMPiO do toruńskiego archiwum Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Toruńska fundacja, która zwróciła się do nas o udostępnienie dokumentów  została założona przez generał Elżbietę Zawacką 30 lat temu  po to by upamiętnić Wojskową Służbę Polek Obecnie realizuje projekt  pt. Nasze matki, babki, siostry… zapomniane bohaterki w walce o niepodległość Polski na frontach I i II wojny światowe. Jego celem jest zebranie jak największej liczy materiałów o zasłużonych Polkach.

Maria Sabat w latach była łączniczką między Komendą Powiatu Kieleckiego a Komendą Okręgu Kielecko-Radomskiego i instruktorką do spraw Służby Zdrowia  Komendy Hufca Kieleckiego Harcerek. Szkoliła harcerki i członków AK w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W jej domu przy ulicy Domaszowskiej był tajny magazyn medykamentów i narzędzi medycznych dla potrzeb szpitala polowego AK. Jej sylwetka prezentowana jest na stałej ekspozycji OMPiO.

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...