Dwóch naczelników

Poznamy dziś dwie bardzo ważne postaci w historii Polski, dwóch naczelników, którzy zostali wielkimi bohaterami: Tadeusz Kościuszko oraz Józef Piłsudski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 roku. W 1776 roku wyjechał do Ameryki Północnej gdzie walczył o niepodległość. Po wojnie mianowany amerykańskim generałem, otrzymał od Washingtona parę pistoletów i szablę, na której napis głosił :„Ameryka i Washington przyjacielowi swemu, Tadeuszowi Kościuszce”. Było to wielkie wyróżnienie. Po powrocie do Polski walczył w wojnie w Obronie Konstytucji 3 Maja. Dowodził jedną z trzech dywizji koronnych. Został odznaczony orderami: Virtuti Militari i Orderem Orła Białego. 24 marca 1794 roku w Krakowie złożył Narodowi przysięgę i rozpoczął tym samym powstanie, nazywane później powstaniem kościuszkowskim. 4 IV 1794 roku pod Racławicami 4 tysiące żołnierzy i 1920 kosynierów stanęło twarzą w twarz z 2900 Rosjanami generała Tormasowa. Tryumf był ogromny, Kościuszko wdziawszy chłopską sukmanę wykorzystał go do maksimum, by uzyskać jak najwięcej chłopskich ochotników. Temu samemu służył Uniwersał Połaniecki z 7 maja 1794, łagodzący pańszczyznę dla ochotników i zapewniający opiekę rządu chłopom. Bohaterstwem w bitwie pod Racławicami wykazał się Wojciech Bartos Głowacki. Klęska pod Maciejowicami 10 X 1794 i wzięcie Kościuszki do niewoli złamało ducha powstańców, walki ustały w połowie listopada. Kościuszko więziony był w Petersburgu. Zwolniony z niewoli po śmierci Katarzyny II przez cara Paweł I Romanowa, 26 listopada 1796 r. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł 15 października 1817 roku. Ciało Kościuszki przewieziono w 1818 roku do Krakowa, gdzie spoczywa w kryptach królewskich.

Tadeusz Kościuszko i jego żołnierze jako ostatni walczyli o istniejącą jeszcze I Rzeczpospolitą.  Po 123 latach zaborów niepodległość dla Polski wywalczył inny naczelnik – Józef Piłsudski.

Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław, Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk. W 1887 roku został zesłany na pięcioletnią katorgę na Syberię. Rozpoczął walkę na rzecz niepodległego kraju. W 1904 roku wyjechał do Japonii, chcąc uzyskać pomoc przy nabywaniu broni. W 1912 roku Piłsudski został Komendantem Głównym Związków Strzeleckich na terenie zaboru austriackiego. 12 sierpnia 1914 roku zajął Kielce. W mieście stacjonował z przerwami do 10 września 1914 roku. Do jego oddziałów wstąpił około tysiąca mieszkańców miasta. W czasie wojny współpracował z władzami austriackimi. Pod ich auspicjami utworzył Legiony Polskie, osobiście dowodząc jako brygadier I Brygady. W 1917 roku odmówił złożenia przysięgi wierności cesarzom Niemiec  i Austrii. Został za to aresztowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy. Mianowano go Naczelnikiem Państwa. W latach 1919 – 1921 toczył zwycięską wojnę z Rosją Bolszewicką.  W 1920 roku otrzymał stopień Pierwszego Marszałka Polski. Marszałek Józef Piłsudski zmarł w Warszawie 12 maja 1935 r. Jego ciało spoczęło w Krakowie na Wawelu, natomiast serce złożono na grobie matki w Wilnie Na Rossie. Ulubiona klacz Marszałka miała imię Kasztanka. Józef Piłsudski mimo, że był Marszałkiem często pozował do zdjęć w mundurze prostego legionisty a nakrycie głowy- maciejówkę, bardzo lubił nosić.

 

Każdy z nas może teraz upodobnić się do naszych bohaterów: poniżej czapka Krakuska oraz wąsy “Piłsudskiego”, które możemy wyciąć, pokolorować i przykleić patyczek do trzymania.

Krakuska_kolorowanka Wasy_kolorowanka

Możemy także wydrukować zdjęcia Kościuszki oraz Piłsudskiego i zamienić je w puzzle.

kosciuszko_puzzle Pilsudski_puzzle