Pomnik wyklętych z kieleckiego więzienia

Koncepcja przygotowana przez Sławomira Micka, kieleckiego artystę-rzeźbiarza, zwyciężyła w konkursie na pomnik, który upamiętni miejsce pamięci żołnierzy niezłomnych w zgórskich lasach.

Rzeźba ma być ustawiona w pobliżu jam grobowych, w których komuniści zagrzebywali rozstrzelanych na miejscu żołnierzy niezłomnych, przywiezionych z kieleckiego więzienia przy ul. Zamkowej.

Z inicjatywą budowy pomnika wystąpili przedstawiciele Fundacji „Niezłomni”. Od 2015 roku prowadzą oni w zgórskich lasach poszukiwania miejsc spoczynku osób, które zostały rozstrzelane i w tajemnicy pochowane.

Do tej pory w Zgórsku odnaleziono miejsca pochówku ośmiu osób, z czego siedem udało się zidentyfikować. To kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. Odnaleziono również ciała Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojeckiego ps. „Róg”.

Wszyscy zostali pochowani z honorami na różnych cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego. Upamiętnieni są w szczególny sposób w OMPiO, w karcerach dawnego więzienia, z którego wywieziono ich na egzekucję.


12.04.2022. Nowiny. Makieta pomnika, który powstanie w lasach zgórskich Fot. / Sebastian Nowaczkiewicz/Facebook

Żródło: Radio Kielce

Fot.: Radio Kielce